دکتر الهام قلی پور / بیماری های زنان / آیا بارداری با وجود سرطان رحم امکان پذیر است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا بارداری با وجود سرطان رحم امکان پذیر است؟

سرطان رحم

 

یکی از مهم ترین تجربه هایی که همه زنان در زندگی می توانند داشته باشند بارداری و زایمان است. اما در مسیر بارداری و زایمان و نیز تجربه مادر شدن گاها مشکلات و موانعی پیش می آید که اختلالاتی را در روند عادی این تجربه یعنی بارداری ایجاد می کند.

در چند ساله اخیر یکی از معضلات و بیماری هایی که موجب شده است روند بارداری تا حدودی از مسیر طبیعی و عادی خود خارج شود سرطان رحم در زنان است.

آیا بارداری با وجود سرطان رحم امکان پذیر است؟

آیا بارداری با وجود سرطان رحم امکان پذیر است؟

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که اکثر بانوان در مراجعه به مطب دکتر الهام قلی پور متخصص زنان و زایمان در ساری مطرح می کنند این است که: آیا بارداری با وجود سرطان رحم امکان پذیر است؟

برای پاسخ گویی به این سوال برآنیم که مقاله ای اختصاصی نگارش کنیم و نیز توضیحاتی را در زمینه ارتباط بارداری و سرطان رحم در قالب بخش های مختلفی بیان کنیم.

اگر شما هم جزء ان دسته از افرادی هستید که می خواهید در زمینه توانایی بارداری زنان با وجود سرطان رحم اطلاعاتی کسب کنید این مقاله را از دست ندهید.

سرطان رحم

سرطان رحم از جمله بیماری های زنانه است که در چند ساله اخیر امار قابل توجهی از زنان به این بیماری مبتلا شده اند.

دلیل و علت اصلی سرطان رحم تا کنون ناشناخته باقیمانده است. اما با وجود این تفاسیر یکسری علل زمینه ساز از سوی پزشکان مطرح می شود. این علل زمینه ساز از این قرارند: عوامل ژنتیکی و ارثی، سابقه خانوادگی، بازگشت خون عادت ماهیانه به بخش های لگنی و غیره.

یکی از مهم ترین نکاتی که در این زمینه وجود دارد این است که این بیماری در صورتی که به موقع و بهنگام تشخیص داده شود روند درمانی ساده و ثمر بخشی را خواهد داشت. از این رو به تمامی زنان توصیه می شود که در فواصل زمانی مشخص و کوتاهی تحت آزمایشات و بررسی های دقیق قرار گیرند.

این مساله این امکان را فراهم می کند در صورتی که بیماری خاصی در نواحی رحمی و  تخمدان ها وجود داشته باشد در اولین فرصت روند درمانی برای انان انجام شود.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی سقط های مکرر ، درمان زگیل تناسلی

سرطان رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در طی چند ساله اخیر با توجه به رشد و گسترشی که در حوزه پزشکی و انواع روش های ازمایشی رخ داده است توانایی پزشکان در تشخیص و پیش بینی سرطان رحم بسیار زیاد شده است.

برای مثال آزمایش پاپ اسمیر از جمله آزمایشاتی است که حتی پیش از انکه سلول های سرطانی تشکیل شود پزشکان می توانند با انجام چنین آزمایشی به تغییراتی که در نواحی دهانه رحم رخ داده است پی ببرند. از این در صورتی که لازم باشد پزشکان می توانند روند درمانی و پیشگیری از بروز بیماری های سرطانی را انجام دهند.

پاپ اسمیر بدین نحو انجام می شود که بخشی از ترشحاتی که در دهانه رحم وجود دارد با کاتر های مخصوصی جمع آوری می شود و این ترشحات در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که مشکلی در روند آزمایش مشاهده شود تمامی اقدامات لازم جهت تشخیص های دقیق تر و درمان انجام می شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر الهام قلی پور مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 01133329732 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر الهام قلی پور دیدن فرمایید.

آیا بارداری با وجود سرطان رحم امکان پذیر است؟

از جمله مشکلاتی که زنان با آن مواجه هستند این است که با بیماری سرطان رحم چگونه می توانند باردار شوند.

در این بخش این نوید را به زنان می دهیم که سرطان رحم تاثیر چندان قابل توجهی نمی تواند روی روند بارداری داشته باشد.

در واقع بر اساس موارد پزشکی، زنان بسیاری بودند که علیرغم اینکه سرطان رحم داشتند توانستند که باردار شوند.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید مد نظر قرار دهید این است که زنانی که سرطان رحم دارند نسبت به زنان دیگر شرایط خاص تری دارند از این رو باید حتما تحت مراقبت های ویژه ای باشند تا روند بارداری برای زنان بدون هیچ مشکلی پشت سر گذاشته شود.

تمامی زنان پیش از بارداری و نیز در طول بارداری باید تحت مراقبت و معاینات دقیق پزشکان باشند اما زنانی که سرطان رحم دارندباید قدری محتاط تر و دقیق تر عمل کنند تا روند بارداری با مشکلی روبرو نشود.

سرطان رحم چگونه قابل درمان است؟

روش های مختلفی وجود دارد که برای درمان سرطان رحم قابل انجام است.

یکی از مهم ترین درمان هایی که برای سرطان رحم انجام می شود لاپاراسکوپی می باشد. این روش درمانی نوعی جراحی است که در طی آن رحم جراحی می شود و در اغلب موارد تخمدان ها تخلیه می شود. بنابراین باید این نکته را در نظر داشته باشید، در صورتی که تخمدان زنان برداشته شود دیگر توان باروری در انان وجود نخواهد داشت.

دارو درمانی نیز از دیگر روش های درمانی است که در صورتی که بیماری پیشرفت چندانی نداشته باشد ان روش پاسخ گوی درمانی خوبی خواهد بود. همچنین دارو ها از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند و نیز در کاهش علائم تاثیر گذار خواهند بود.

سرطان رحم چگونه قابل درمان است؟

سرطان رحم چگونه قابل درمان است؟

آیا زنانی که در سن بارداری هستند می توانند لاپاراسکوپی انجام دهند؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمینه جراحی لاپاراسکوپی وجود دارد این است که اگر زنی به سرطان رحم مبتلا باشد و نیاز داشته باشد که روش لاپاراسکوپی را انجام دهد در موارد زیادی پزشکان تلاش می کنند که رحم به طور سالم باقی بماند تا توان باروری از زنان گرفته نشود.

در برخی از زنان سرطان رحم به مرحله ای رسیده است که چاره ای جز برداشتن رحم وجود ندارد از این رو این زنان دیگر نمی توانند مادر شوند.

البته این اتفاق زمانی رخ می دهد که سرطان یا بدخیم باشد یا اینکه مدت زمان طولانی از ابتلای بیماری گذشته باشد و پیشرفت در این بیماری رخ داده باشد.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی در ساری

نتیجه گیری

در پایان به عنوان سخن پایانی این توصیه را داریم که حتما در طول سال معاینات دقیقی در نواحی واژینال و رحمی داشته باشید. این معاینات این امکان را برای شما فراهم می کنند که اطلاعات درستی در زمینه تغییرات بدنی و سلامت بدنی خودتان داشته باشید و در صورتی که مشکلی وجود داشت پیش از انکه وضعیت وخیم تر شود درمان صورت پذیرد.

خوش بختانه متخصصین این حوزه می توانند کمک های شایانی را داشته باشند و زنان بدون نگرانی و دغدغه در مسیر بارداری قدم بردارند.

راه های ارتباطی با دکتر الهام قلی پور

آدرس مطب: سارى، خيابان قارن، قارن كلينيك طبقه اول

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr_gholipoor/

شماره تماس: 01133329732 – 09012017323

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی همیشه برای افراد سوال است و دقیقا نمی‌دانند که هر یک دارای چه علائمی هستند. این دو بیماری جنسی از نظر علائم و نمایان شدن بر سطح پوست متفاوت هستند و اگر شما این...

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هیچ گونه علائم ظاهری ندارند بنابراین اصول پیشگیری از زگیل تناسلی را باید همیشه و در تمام روابط خود رعایت نمائيد. ما در این نوشتار قصد داریم...

علت ابتلا به عفونت واژن

یکی از شایع ترین بیماری ها در میان خانم ها در واقع عفونت واژن است، اگر در ناحیه واژن ترشحات شیری رنگ مشاهده کردید هیچ نگران نباشد چرا که این یک موضوع کاملا طبیعی می باشد ولی حتما دقت داشته باشید اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button