دکتر الهام قلی پور / بیماری های زنان / زگیل تناسلی از علت تا علائم آن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

زگیل تناسلی از علت تا علائم آن

شاید تا چند سال گذشته عموم مردم به خصوص بانوان با بیماری زگیل تناسلی به هیچ عنوان آشنا نبوده باشند، اما همه چیز از یک برنامه تلویزیونی و معرفی این بیماری شروع شد. بانوان بسیاری به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره علائم و نشانه های این بیماری روزانه وارد مطب متخصصین زنان می شدند تا با بررسی علائم شبیه به آن از مبتلا نبودن به زگیل تناسلی مطمئن شوند.شما چطور؟ آیا شما این بیماری را می شناسید؟ پس در صورتی که در مورد این بیماری اطلاعاتی ندارید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

توجه به بیماری های ناحیه تناسلی برای بانوان بسیار حائز اهمیت است، چرا که هر گونه بروز بیماری می تواند سلامتی این ناحیه و در مواقعی احتمال باروری بانوان در آینده را نیز تهدید کند. تشخیص زگیل تناسلی در زنان باید به موقع و توسط یک دکتر زنان خوب انجام داده شود.

در ابتدا برای آشنایی بیشتر با این بیماری لازم است تا در توضیح مختصری را در رابطه با این بیمای بدهیم.

زگیل تناسلی از شایع ترین بیماری های جنسی به شمار می آید. این ویروس که به پاپیلومای انسانی نیز شهرت دارد، دارای انواع مختلفی است. نشانه این بیماری زائده های گوشتی شکل است که اطراف ناحیه تناسلی به وجود می آید، البته اگر افراد مبتلا به آن دارای روابط جنسی دهانی نیز باشند ممکن است در دهان نیز این علائم را مشاهده کنند.

نکته: لازم به ذکر است که این ویروس در میان افرادی که به ایدز مبتلا هستند شیوع بیشتری دارد و آنچه را که عامل اصلی انتقال این بیماری می دانند برقراری روابط جنسی است.

نشانه های زگیل تناسلی

علاوه بر زائده های گوشتی که در بالا به آن اشاره شد، این بیماری دارای علائمی دیگری نیز است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاهده توده بر سطح ناحیه تناسلی و یا غشاء مخاطی واژن
 • مشاهده زائده های گوشتی شکل روی پوست به صورت تکی یا خوشه ای
 • احساس وجود توده و دانه های گوشتی در دهان و گلو
 • بروز خارش و سوزش در نواحی درگیر
 • تجربه ادار توام با سوزش در صورت رشد زگیل در مجاری ادراری
 • بروز خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • احساس خستگی شدید

در برخی مواقع نشانه ها توسط بیمار قابل تشخیص نیست، در این صورت فرد لازم است تا برای تشخیص دقیق تر حتما به پزشک مراجعه کند.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

برای بانوان ابتلا به این زگیل می تواند ابتلا به سرطان رحم و مهبل را به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که اگر فرد از ابتلا به این ویروس اطمینان یافت، برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی سریعا راه درمانی را پیش گیرد.

توجه داشته باشید که ابتلا به این ویروس کشنده نیست، اما قابل انتقال است، به علت اینکه این بیماری در مواقعی عاری از نشانه بوده افراد باید در هنگام رابطه جنسی دستورات بهداشتی را رعایت کنند و به طور منظم برای ارزیابی سلامت عمومی تحت نظر پزشک باشند.

عوامل خطرساز ابتلا به زگیل تناسلی

از عوامل تاثیرگذار بر بروز زگیل تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که دارای چند شریک جنسی هستند.
 • افرادی که 12 تا 35 سال سن دارند.
 • افرادی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند.
 • افرادی که از موارد مخدر استفاده می کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند.
 • افرادی که به ایدز مبتلا هستند.
 • افرادی که به دیگر بیماری های آمیزشی مبتلا هستند.
 • نوزادانی که مادرشان به این ویروس مبتلا است.

آیا ابتلا به زگیل تناسلی در دوران بارداری خطرناک است؟

این بیماری در دوران بارداری بسیار شایع می باشد، گاها ممکن است فرد با ابتلا به این بیماری به عفونت های ناحیه واژن نیز مکررا مبتلا شود. این بیماری می تواند در هنگام زایمان طبیعی اگر در نواحی دهانه واژن و مهبل رشد کرده باشد برای فرد دردناک باشد. از طرفی این امکان نیز وجود دارد که هنگام خروج نوزاد از کانال رحم با برخورد به این زگیل ها نوزاد نیز به این ویروس مبتلا شود.

لازم به ذکر است این ویروس احتمال به وجود آرودن وضعیت خطرناکی به نام ” پاپیلوماتوز برگشت تنفسی ” را نیز خواهد داشت. با ابتلا به این بیماری دستگاه تنفسی کودکان درگیر شده و احتمال مسدود شدن راه تنفسی نیز وجود دارد.

آیا می شود از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

داشتن آگاهی کافی درباره این بیماری و نشانه های آن می تواند افراد را از ابتلا به آن محافظت کند. بنابراین در ابتدا باید رابطه جنسی محافظت شده داشته باشند و در مرحله بعد به محض رویت علائم مشکوک به متخصص زنان (بانوان) و متخصص مجاری ادراری (آقایان) مراجعه کنند.

لازم به ذکر است اگر بانوان به زگیل تناسلی با ریسک زیاد در ابتلا به سرطان رحم مبتلا هستند می بایست به طور مرتب برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنند و تحت نظر یک انکولوژیست باشند. اما در صورتی که به زگیل تناسلی با ریسک کم ابتلا به سرطان رحم مبتلا هستند بهتر است برای استفاده از واکسن اقدام کنند.

نحوه درمان زگیل تناسلی

در مورد درمان زگیل تناسلی واقعیت این است که تا کنون درمان مشخصی برای این بیماری شناخته نشده است. اما پزشکان می توانند با لیزر درمانی و یا استفاده از مواد شیمیایی زگیل های ناحیه تناسلی را از بین ببرند. البته که ممکن است پس از درمان، مجدد زگیل ها در آن ناحیه رشد کنند.

یک متخصص زگیل تناسلی غالبا از روش هایی مثل فریز کردن ناحیه تناسلی و کوتر یا همان سوزان اقدام به حذف علائم این بیماری می کنند.

البته که راه آسان تری نیز وجود دارد که آن از بین بردن زگیل های تناسلی با دارو درمانی و استفاده از قرص ها و یا کرم های موضعی است.

سوالات متداول

خلاصه مطلب

این نکته لازم به ذکر است که به علت اینکه این ویروس در اغلب مواقع از طریق برقراری رابطه جنسی منتقل می شود و این امکان وجود دارد که فرد مقابل از ابتلا به آن بی اطلاع باشد، احتمال انتقال بیماری زیاد خواهد بود. بنابراین افراد باید در ایجاد رابطه جنسی محافظت شده دقت بسیاری داشته باشند. اگه ساکن ساری هستید می توانید برای انجام چکاپ و مشاوره به مطب دکتر الهام قلی پور متخصص زنان و زایمان در ساری مراجعه کنید.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی همیشه برای افراد سوال است و دقیقا نمی‌دانند که هر یک دارای چه علائمی هستند. این دو بیماری جنسی از نظر علائم و نمایان شدن بر سطح پوست متفاوت هستند و اگر شما این موارد را بدانید، قطعا می‌توانید تشخیص دهید که به کدام یک از آن‌ها دچار شده...

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هیچ گونه علائم ظاهری ندارند بنابراین اصول پیشگیری از زگیل تناسلی را باید همیشه و در تمام روابط خود رعایت نمائيد. ما در این نوشتار قصد داریم تا شما را با مهم ترین راه ها جلوگیری از بروز چینین بیماری در خانم ها و...

علت ابتلا به عفونت واژن

یکی از شایع ترین بیماری ها در میان خانم ها در واقع عفونت واژن است، اگر در ناحیه واژن ترشحات شیری رنگ مشاهده کردید هیچ نگران نباشد چرا که این یک موضوع کاملا طبیعی می باشد ولی حتما دقت داشته باشید اگر این ترشحات تغییر رنگ داشتند یا حتی در ناحیه واژن خود احساس درد داشتید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button