دکتر الهام قلی پور / بیماری های زنان / درمان بی اختیاری ادرار
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

صبحت های دکتر الهام قلی پور متخصص زنان، زایمان و نازایی در ساری:

امروزه بسیاری از خانم ها و آقایان از مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار رنج می برند. افراد مبتلا به این اختلال باید بدانند که تنها نیستند و روش های درمانی در دسترس می باشد.

اما بی اختیاری ادرار چیست؟

کاهش کنترل مثانه که می تواند باعث ترشح و تراوش ادرار شود را در اصطلاح پزشکی، بی اختیاری ادرار می گویند. در بسیاری از موارد، بی اختیاری ادرار می تواند مانعی شود برای انجام بسیاری از فعالیت ها، چرا که برخی فعالیت های فیزیکی می توانند باعث تشدید تراوش ناگهانی ادرار شوند.

با این که احتمال بروز این اختلال با بالا رفتن سن بیشتر می شود، اما هر فردی در هر رده سنی می تواند دچار بی اختیاری شود. تشخیص به موقع و نوع این اختلال از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

بی اختیاری ادرار در خانم ها

بی اختیاری ادرار در خانم ها

انواع بی اختیاری ادرار

انواع مختلفی بی اختیاری ادرار وجود دارد که برای تشخیص، از معاینات بالینی و تست های تشخیصی استفاده خواهد شد. دو نوع اصلی بی اختیاری عبارت است از:

 • بی اختیاری استرسی

بی اختیاری استرسی، شایع ترین نوع بی اختیاری به ویژه در خانم ها و بعد از زایمان می باشد، البته که در آقایان نیز مشاهده می شود. این نوع بی اختیاری هنگام سرفه، عطسه و یا انجام برخی فعالیت ها و ورزش هایی که با فشار بر روی شکم همراه هستند، ظاهر می شود.

معمولا خانم ها بعد از زایمان و یائسگی و به دلیل ضعیف شدن عضلات کف لگنی و پیشابراه، به این اختلال مبتلا می شوند.

آقایانی که تحت جراحی پروستات قرار می گیرند، مکانیسم اسفنکترهای ادراری تغییر می کند و بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار خواهند بود.

 • بی اختیاری اضطراری

بی اختیاری اضطراری زمانی اتفاق می افتد که فرد نیاز فوری به دفع ادرار پیدا می کند، اما امکان دسترسی به دستشویی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی، لابیاپلاستی چیست؟

چه عواملی در بروز بی اختیاری ادرار دخیل هستند؟

کاهش کنترل ادرار از جمله مشکلات شایع و مهم در خانم هاست. خانم ها بیشتر از آقایان در معرض بی اختیاری ادرار هستند، آن هم به دلایل زیر:

 • تفاوت های فیزیکی در آناتومی لگن
 • تغییرات فیزیکی بعد از بارداری و زایم
 • تغییرات فیزیکی مرتبط با کاهش سطح استروژن بعد از یائسگی

علت واحدی برای بروز بی اختیاری در خانم ها وجود ندارد. اما عوامل زیر دخیل هستند:

 • زایمان
 • عفونت های مجاری ادراری
 • یائسگی
 • افزایش وزن
 • ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و یا مالتیپل اسکلروزیس
 • بالا رفتن سن

در آقایان،

بسیاری از آقایان بعد از ابتلا به برخی بیماری ها و یا جراحی ها، دچار بی اختیاری می شوند. با این که این اختلال در خانم ها شایع تر است، اما ابتلا به بی اختیاری می تواند مشکلات بیشتری را برای آقایان ایجاد کند. آن هم به این دلیل که پروستات با بالا رفتن سن بزرگ می شود و خارج شدن ادرار از مثانه مسدود خواهد شد.

از جمله عوامل موثر در بی اختیاری ادرار در آقایان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بزرگ شدن پروستات
 • عفونت های مجاری ادراری
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند دیابت و یا مالتیپل اسکلروزیس
 • بالا رفتن سن

تشخیص و ارزیابی بی اختیاری ادرار

یکی از نکات مهم در درمان بی اختیاری، مرحله تشخیص است. مهم است نوع بی اختیاری به درستی تشخیص داده شود. تشخیص این اختلال، با بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی آغاز می شود. سوالاتی در خصوص تعداد دفعات دفع ادرار و حجم ادرار دفع شده از بیمار پرسیده می شود. این اطمینان باید حاصل شود که آیا بیمار احساس تراوش ادرار دارد یا خیر.

سابقه انجام هر گونه جراحی در ناحیه لگن و یا مصرف هر گونه دارو باید بررسی شود.

معمولا آزمایش ادرار از سوی پزشک تجویز می شود تا از عدم ابتلا به عفونت های مجاری ادراری اطمینان حاصل گردد.

درمان قطعی بی اختیاری ادرار

درمان قطعی بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

 • درمان غیر جراحی

در مواردی که بی اختیاری از نوع استرسی باشد، درمان از نوع غیر جراحی برای بیمار در نظر گرفته می شود. که شامل رعایت موارد زیر خواهد بود:

 • انجام تمرینات کششی به منظور تقویت عضلات کف لگنی، که با عنوان تمرینات کگل نیز شناخته می شوند. افراد می توانند این تمرینات را به راحتی در منزل انجام دهند.
 • یادگیری تکنیک های کنترل عضلات کف لگنی
 • تغییر در سبک زندگی و کنترل رژیم غذایی و میزان مایعات مصرفی
 • درمان های جراحی

گاهی با وجود رعایت موارد بالا، تغییری در علائم بی اختیاری ادرار مشاهده نخواهد شد و ممکن است نیاز به جراحی باشد. این روش ها کم تهاجمی هستند و مزایایی را به همراه دارند. نوع درمان با توجه به نوع بی اختیاری و سبک زندگی بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

در خانم ها:

 • پساری

پساری، حلقه ای است که داخل واژن گذاشته می شود. این حلقه به تغییر پوزیشن پیشابراه و بهبود بی اختیاری استرسی کمک می کند.

 • اسلینگ واژن

قرارگیری اسلینگ زیر پیشابراه، یکی از شایع ترین روش های جراحی در درمان بی اختیاری استرسی در خانم هاست. اسلینگ واژن، روش سرپایی است و نواری از مش و از طریق ایجاد برش کوچکی در واژن، زیر پیشابراه قرار می گیرد. این مش، باعث می شود پیشابراه بسته نگه داشته شود و از تراوش ادرار پیشگیری خواهد شد.

در آقایان:

 • اسفنکتر مصنوعی

این دستگاه، پیشابراه را تا زمان دفع ادرار بسته نگه می دارد.

 • اسلینگ

در این روش، نواری از مواد اطراف پیشابراه پیچیده و به انتهای استخوان لگن متصل می شود. این کار باعث می شود فشاری به پیشابراه وارد شود، که از دفع ناگهانی ادرار نیز پیشگیری خواهد شد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر الهام قلی پور مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 01133329732 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر الهام قلی پور دیدن فرمایید.

کلام آخر

به دفع و تراوش ناگهانی ادرار، بی اختیاری ادرار گفته می شود. این اختلال در خانم ها بیشتر شایع است، اما مشکلات بیشتری را برای آقایان به همراه خواهد داشت که آن هم به دلیل بزرگ شدن پروستات می باشد.

افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار باید با مراجعه به پزشک و تعیین نوع بی اختیاری، از مزایای روش های درمانی بهره مند شوند.

راه های ارتباطی با دکتر الهام قلی پور

آدرس مطب: سارى، خيابان قارن، قارن كلينيك طبقه اول

صفحه اینستاگرام:

شماره تماس: 01133329732 – 09012017323

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند. از جمله خدمات ارائه شده توسط دکتر الهام قلی پور می توان به موارد زیر اشاره کرد. مراقبتهاى زايمانى مراقبتهاى دوران يائسگى انجام زايمان فيزيولوژيك و بى درد و سزارين جراحى هاى زيبايى وترميمى زنان مشاوره قبل از باردارى كليه ى جراحى هاى زنان (هيستركتومى ميومكتومى كيستها) جراحى زيبايى ولابياپلاستى بدون درد وبيهوشى با بهترين ليزر موجود درايران درمان انواع زگيل هاى تناسلى ومراقبت هاى واكسيناسيون و پاپ اسمير وكولپوسكوپى رفع اسكار عمل و خطوط ناشى از باردارى
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button