دکتر الهام قلی پور / بیماری های زنان / پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هیچ گونه علائم ظاهری ندارند بنابراین اصول پیشگیری از زگیل تناسلی را باید همیشه و در تمام روابط خود رعایت نمائيد. ما در این نوشتار قصد داریم تا شما را با مهم ترین راه ها جلوگیری از بروز چینین بیماری در خانم ها و آقایان آشنا کنیم پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

6 راه پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در واقع یک بیماری خاموش در میان خانم ها و آقایان بوده که بنا به دلایل مختلفی چون تماس جنسی، عفونت قارچی، عفونت باکتریایی و … اتفاق بیافتد. از جمله علائم این عارضه شامل خارش، سوزش، التهاب، ترشح، قرمزی و تورم در ناحیه تناسلی است. از جمله راه های پیشگیری از بروز چنین مشکلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ تزریق واکسن HPV

مطمئن‌ترین روش جهت پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی واکسیناسیون است، اکثر واکسن‌هایی که در حال حاضر در دسترس هستند می‌توانند شما را در برابر انواع خطرناک و شایع ویروس HPV محافظت نمایند.

تزریق واکسن در بازه سنی 11 الی 12 سالگی توصیه می شود تا د فاصله زمانی 6 ماه دو دوز واکسن را تزریق نمایند ولی بایستی را حتما به دستور و تجویز پزشک این کار انجام شود.

✳️ عدم تماس جنسی با افراد آلوده

برخی از افرادی که به ویروس HPV آلوده هستند دارای زخم‌هایی روی دهان و یا ناحیه‌ی تناسلی خود هستند. در صورتی که شریک جنسی شما دارای هرگونه زخم مشکوک در ناحیه‌ی تناسلی و یا داخل دهان و اطراف لب‌های خود بود باید از برقراری هرگونه تماس جنسی واژینال، مقعدی و یا دهانی با وی خودداری نمائید و از او بخواهید جهت بررسی و درمان به یک پزشک متخصص مراجعه نماید از همه مهم تر تا پایان دوره‌ی درمان از هرگونه تماس جنسی با وی خودداری نمائید.

✳️ انجام آزمایش پیش از شروع رابطه‌ی جدید

با اینکه هیچ گونه آزمایش دقیقی جهت تشخیص ویروس HPV در بدن وجود ندارد اما توصیه می شود پیش از اینکه با شریک جنسی جدید خود رابطه برقرار نمائید، هر دو آزمایش‌های مربوط به بیماری‌های مقاربتی را انجام دهید و معاینات لازم را نزد پزشک متخصص داشته باشید تا از سلامت خود و شریک جنسی خود اطمینان داشته باشید.

ویروس‌هایی که موجب ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند ممکن است تا چندین ماه و یا حتی چندین سال در بدن به صورت نهفته باقی بمانند و شما ممکن است هرگز متوجه نشوید که چه زمانی به ویروس آلوده شده‌اید.  بنابراین بهتر است به تمام افرادی که در گذشته با آنها رابطه داشته‌اید اطلاع دهید تا اصول پیشگیری را انجام دهند تا از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری نمایند.

👈🏻 بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی در دختران مجرد

✳️ مطلع کردن شرکای جنسی از بیماری

در هر زمان که متوجه شدید مبتلا به زگیل تناسلی هستید به شریک جنسی که در حال حاضر دارید و به افرادی که در گذشته با آنها رابطه‌ی جنسی داشته‌اید اطلاع دهید و از آنها بخواهید که آزمایش‌های مربوطه را انجام دهند. انواع HPV که موجب زگیل تناسلی می‌شوند معمولاُ از نوع ویروس‌های خطرناک نیستند و باعث ایجاد سرطان نمی‌شوند بنابراین پس از اطلاع از بیماری خود با آرامش و بدون نگرانی رفتار نمائيد.

پس از اطلاع از اینکه دچار زگیل زگیل تناسلی هستید روش‌های درمان را به صورت کامل پیگیری نمائید و تا زمان بهبود کامل از هرگونه رابطه‌ی جنسی پرهیز نمائيد.

با توجه به اینکه ویروس ممکن است چندین سال در بدن شما به صورت نهفته باقی بماند، پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی با شریک جنسی جدید از او بخواهید که واکسیناسیون HPV را به صورت کامل انجام دهد. همچنین در تمام مراحل صادق باشید و بیماری خود را اطلاع دهید.

حتی پس از درمان کامل ممکن است ویروس در بدن شما فعال باشد چرا که 2 سال زمان لازم است تا ویروس به طور کامل از بدن ناپدید شود بنابراین در طی این دوره باید نکات مراقبتی و حفاظتی را بیشتر رعایت کنید تا از انتقال ویروس به شریک جنسی خود پیشگیری نمائيد.

✳️ استفاده از کاندوم

در طی تمام رابطه‌های جنسی خود از کاندوم و محافظ‌های دهان استفاده نمائید. افرادی که دارای زگیل‌های قابل مشاهده هستند حتی در صورتی که از کاندوم استفاده نمایند امکان انتقال ویروس به شریک جنسی خود را دارند زیرا ممکن است در برخی قسمت‌های بدن که تحت حفاظت کاندوم قرار نمی‌گیرند زگیل‌های ریز و غیر قابل مشاهده وجود داشته باشند که طی تماس‌های پوستی به شریک جنسی آنها منتقل شود.

✳️ از داشتن چند شریک جنسی خودداری نمائید

داشتن شرکای جنسی متعدد در یک مقطع زمانی می‌تواند احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد بنابراین جهت افزایش سلامت خود، پیشگیری از زگیل تناسلی و سایر بیماری‌های منتقله از راه تماس جنسی از داشتن شریک‌های جنسی متعدد پرهیز نمائيد.

سوالات متداول

 آیا انجام تست قبل از رابطه جنسی می‌تواند در پیشگییری از ابتلا به زگیل تناسلی موثر باشد؟

انجام تست قبل از رابطه جنسی منجر به مطلع شدن شما از داشتن بیماری های نظیر زگیل تناسلی خواهد شد از همین رو بایستی تا حتما قبل زا اقدام تست های لازم را انجام دهید.

انجام واکسیناسیون چقدر در پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی موثر است؟

انجام واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا به این بیماری و انتقال آن به افراد دیگر می تواند بسیار موثر باشد.

در نهایت….

زگیل تناسلی یکی از عفونت‌های شایع است که از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند. این ویروس برخلاف برخی از عفونت‌های مقاربتی از طریق مایعات بدن منتقل نمی‌شود بلکه از طریق رابطه‌ی جنسی که با تماس پوستی همراه است انتقال پیدا می‌نماید. بنابراین بهترین روش جهت پیشگیری از انتقال به زگیل تناسلی استفاده از کاندوم و عدم تماس جنسی با افرادی است که دچار زگیل تناسلی هستند. اگر هر سوالی در مورد این موضوع دارید می توانید در بخش انتهایی مثاله مطرح نمایید.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی همیشه برای افراد سوال است و دقیقا نمی‌دانند که هر یک دارای چه علائمی هستند. این دو بیماری جنسی از نظر علائم و نمایان شدن بر سطح پوست متفاوت هستند و اگر شما این موارد را بدانید، قطعا می‌توانید تشخیص دهید که به کدام یک از آن‌ها دچار شده...

علت ابتلا به عفونت واژن

یکی از شایع ترین بیماری ها در میان خانم ها در واقع عفونت واژن است، اگر در ناحیه واژن ترشحات شیری رنگ مشاهده کردید هیچ نگران نباشد چرا که این یک موضوع کاملا طبیعی می باشد ولی حتما دقت داشته باشید اگر این ترشحات تغییر رنگ داشتند یا حتی در ناحیه واژن خود احساس درد داشتید...

کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی زگیل تناسلی

آیا یا روش درمانی کرایوتراپی زگیل تناسلی آشنا هستید ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص این روش درمانی صحبت کنیم. کرایوتراپی در حالت کلی جزء موثرترین روش های درمانی زگیلی تناسلی در خانم ها و آقایان محسوب می شود که در مقایسه با سایر روش ها از هزینه به نسبت کمتری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button