دکتر الهام قلی پور / جراحی زیبایی زنان / کاربرد پلاسماتراپی ناحیه تناسلی (PRP)
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

کاربرد پلاسماتراپی ناحیه تناسلی (PRP)

پلاسماتراپی ناحیه تناسلی یک تکنولوژی و روش درمانی جدید در جهان می باشد که در دستگاه تناسلی داخلی و هم در ناحیه واژن اعمال می شود. هدف از انجام پلاسماتراپی زیبایی ناحیه تناسلی و درمان ارگاسم می باشد. این روش می تواند به تنهایی یک گزینه درمانی باشد یا آن را با روش هایی مانند لیزر و رادیوفرکوئنسی نیز ترکیب کرد. در طی درمان با پلاسماتراپی خون فرد تحت فرآیند خاصی قرار می گیرد، تا پلاسمای غنی از پلاکت به دست آید این پلاسما حاوی فاکتورهای رشد و پروتئین می باشد و با تزریق آن به پوست سلول های جدید تشکیل می شوند همچنین در تولید کلاژن نقش بسیار مهمی دارند که می تواند منجر به تجدید، جوان سازی و سفت شدن پوست شود. در صورت استفاده منظم از سرم هایPRP  بدون مواد شیمیایی، مشکلات جوانسازی پوست برطرف شده و لایه های زیرین آن ترمیم می شود. 

پلاسماتراپی ناحیه تناسلی

PRP  چگونه تهیه می شود؟

معمولا از رگ بازو یا دست فرد به اندازه 15 تا 25 سی سی خون گرفته می شود البته امکان خونگیری کمتر نیز وجود دارد. بعد از اینکه خون گیری به طور کامل انجام شد می بایست داخل دستگاه سانتریفیوژ در یک مدت زمان با سرعت معین بچرخد. در پایان این دوره، گلبول‌های قرمز خون به نام اریتروسیت‌ها در خون به پایین ته نشین می‌شوند و قسمت پلاسمایی زرد خون در بالای گلبول‌های قرمز باقی می‌ماند. سپس، قسمت زرد پلاسما تحت سانتریفیوژ دوم قرار می گیرد تا پلاسمای غنی شده با پلاکت  (prp) به دست آید.

PRP  چگونه کار می کند؟

هنگامی که پلاسما به بافت تزریق می شود، پلاکت های موجود در آن می ترکند. فاکتورهای رشدی که در این سلول‌های انعقادی ظاهر می‌شوند، سلول‌هایی را فعال و باعث تشکیل بافت همبند کلاژن به نام «فیبروبلاست» در بافت می شود. با این مکانیسم، بافت به سرعت رشد و تقویت می شود.  هدف از تزریق PRP بازسازی بافت ها و برخی از مشکلات زنان  می باشد برخی از این مشکلات عبارتنداز:

 • افزایش لذت جنسی در زنان
 • در درمان بی میلی جنسی در زنان
 • استفاده از 3-PRP  نتایج بسیار خوبی در زنان مبتلا به ارگاسم می دهد.
 • در خانم هایی که مشکل بی اختیاری ادرار دارند، به خصوص زمانی که prp در اطراف گردن مثانه و مجاری ادراری زده می شود، بافت همبند با کلاژن در این ناحیه فعال شده و مشکل بی اختیاری کاهش می یابد.
 • خصوصا در بیماران یائسه به طور جدی شکایات ناشی از آتروفی واژن را کاهش می دهد.
 • کاهش درد ناشی از رابطه جنسی
 • در درمان خشکی واژن بسایر موثر است.

کاربردهای پلاسماتراپی در ناحیه تناسلی

پلاسماتراپی ناحیه تناسلی را می توان با خیال راحت در واژن اعمال کرد. کاربردهای پی آر پی که از طریق تزریق سرم های به دست آمده از خون خود فرد به پوست انجام می شود به شرح زیر است:

 • نقطه G را می توان جوان و همچنین  بافت های آن را تجدید کرد همچنین ظرفیت برانگیختگی جنسی در این ناحیه را افزایش داد.
 •  پلاسماتراپی ناحیه تناسلی را می توان زمانی  که انبساط واژن رخ می دهد انجام داد، در صورتی که عضلات ایجاد کننده سفتی واژن شل شوند. PRP واژن فاکتورهای رشد و سلول های بنیادی را تحریک و تنگی واژن را فراهم می کند.

کاربردهای PRP ناحیه تناسلی خارجی

کاربردهای پلاسماتراپی ناحیه تناسلی که برای جوانسازی ناحیه تناسلی داخلی و ناحیه تناسلی خارجی ترجیح داده می شود، رضایت بالایی را فرد ایجاد می کند. کاربرد PRP که با تزریق پلاسما با محتوای کامل طبیعی به ناحیه خارجی تناسلی انجام می شود کهبه شرح زیر می باشد.

 • ناحیه تناسلی خارجی را می توان بلانچ کرد.
 • پوست فرج سفت می شود، چین و چروک ها کاهش می یابد و پوست تجدید می شود.
 • مشکل خشکی واژن بهبود می یابد.
 • حساسیت کلیتورال با هزاران پایانه عصبی را می توان افزایش داد، یک اثر احیا کننده در کلیتوریس ایجاد می شود.
 • پری در ناحیه تناسلی خارجی پوست ایجاد می شود و ظاهر روشن تری به پوست می بخشد.
 • مشکلات بی اختیاری ادراری خفیف با اعمال پلاسماتراپی ناحیه تناسلی در اطراف منفذ مجرای ادرار قابل درمان است.

به لطف استفاده از پلاسماتراپی ناحیه تناسلی می توانید واژنی جوان و سفت را داشت. درمان PRP  که باعث کاهش قابل توجه مشکلات آنورگاسمی می شود، در یک محیط بالینی بدون بیهوشی در 5-10 دقیقه انجام می شود و بعد از اتمام فرد می تواند زندگی عادی خود را داشته باشد.

آیا PRP درمانی یک عمل قابل اعتماد است؟

در روش پلاسماتراپی ناحیه تناسلی پلاکت های مورد استفاده، پلاکت هایی هستند که از بیمار گرفته شده و کلیه اقدامات مانند خون گیری و جداسازی پلاکت ها با کمک ست استریل و بسته انجام می شود. به عبارت دیگر، هیچ گونه خطر آلودگی خارجی وجود ندارد. علاوه بر این ها، هیچ محصولی به پلاکت اضافه نشده است.

هدف از تزریق PRP به ناحیه داخلی واژن چیست؟

محل تزریق PRP واژن و ناحیه داخلی آن می باشد و هدف از کاربردهای PRP  تناسلی که در داخل واژن انجام می شود، تجدید بافت و ایجاد اثرات مثبت بر بی‌میلی جنسی و ارگاسم است.

چه کسانی نمی توانند این روش را اعمال کنند (منع مصرف دارد)؟

پلاسماتراپی ناحیه تناسلی را نمی توان برای افرادی که دارای – اختلالات انعقادی شدید

– بیماری مزمن کبدی

دارند انجام داد. 

نکته: اعمال درمان PRP در ناحیه تناسلی در افرادی که بیماری های مزمن مرتبط با سیستم ایمنی دارند، صحیح نیست همچنین  در دوران بارداری و پس از زایمان تزریق PRP به هیچ عنوان نباید انجام شود.

یکی از سوالات شایعی که مراجعه کننگان در زمان تزریق PRP از متخصص زنان می پرسند این است که آیا این تزریق دردناک است؟ در جواب این سوال باید گفت که خیر پلاسماتراپی ناحیه تناسلی یک روش دردناک نیست و پس از اتمام تزریق بیمار می تواند بلافاصله به خانه برود. به جز ممنوعیت رابطه جنسی آن هم به مدت یک هیچ نوع محدودیت دیگری وجود ندارد.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد پس از لابیاپلاستی یک واکنش طبیعی بعد از عمل بوده که ممکن است در افرادی که این جراحی را انجام داده اند رخ دهد. این درد معمولاً در طی چند روز اول پس از جراحی زیاد است ولی جای نگرانی ندارد چرا که به مرور زمان کاهش می باید. البته این درد در فردی بسته به شرایط کاملا...

ماندگاری لابیاپلاستی چقدر است؟

ماندگاری لابیاپلاستی چقدر است؟

ماندگاری لابیاپلاستی چقدر است؟ در واقع این سوال جزء متداول ترین سوالات متقاضیان انجام این عمل در زمان مراجعه به پزشک است که در پاسخ به آن باید اشاره کنیم چون این موضوع به عوامل مختلفی چون تکنیک جراحی، ویژگی های بدن فرد، رعایت نکات مراقبتی و ... بستگی دارد نمی توان...

جراحی کلیتوریس (هودکتومی) در ساری

جراحی کلیتوریس (هودکتومی) در ساری

جراحی کلیتوریس یا هودکتومی یکی از انواع جراحی های زیبایی بانوان نام دارد که هدف از انجام آن زیبایی ناحیه تناسلی و رسیدن به ارگاسم در حین رابطه جنسی می باشد توجه داشته باشید با توجه به حساس بودن ناحیه تناسلی خانم ها لازم است حتما انجام این جراحی زیر نظر یک پزشک با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button