دکتر الهام قلی پور / بیماری های زنان / ورزش کگل برای تقویت عضلات لگن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ورزش کگل برای تقویت عضلات لگن

ورزش کگل برای درمان بی اختیاری ادرار و بهبود روابط جنسی

دکتر الهام قلی پور متخصص زنان و زایمان در ساری: ورزش کگل ماهیچه های کف لگن را قوی تر می کند. این عضلات جریان ادرار را کنترل کرده و به حفظ اندام های لگنی در جای خودشان کمک می کند.

کف لگن در واقع مجموعه ای از عضلات و بافت هایی هستند که یک زنجیره را در پایین لگن تشکیل می دهند.

کف لگن ضعیف ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی از قبیل ناتوانی در کنترل روده یا مثانه می شود و ورزش های کگل باعث عضلات تقویت کف لگن می شود.

همزمان هم مردان و هم خانم ها می توانند از ورزش کگل استفاده کنند اما نحوه انجام آن با هم متفاوت است.

ورزش گل در زنان

ورزش گل در زنان

ورزش کگل در چه مواردی استفاده می شود؟

در موارد بی اختیاری استرسی ادرار، یعنی در مواردی که افزایش داخل شکم باعث نشت ادرار می شود، مثل خندیدن، سرفه، عطسه، دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین، از ورزش کگل می توان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: عمل زیبایی واژن همزمان با سزارین در ساری

در موارد بی اختیاری اضطراری ادرار

زمانی که ادرار شدیدی دارید و دسترسی به دستشویی ندارید و کنترل ادرار خود را از دست می دهید، بی اختیاری اضطراری نامیده می شود.

در موارد ضعیف عضلات کف لگن، به دلیل زایمان هم از ورزش کگل استفاده می شود.

زایمان موجب کشش و تضعیف عضلات کف لگن شده و باعث بی اختیاری ادرار می شود و یا اینکه باعث افتادگی یک یا چند اندام لگنی می شود. مثل افتادگی رحم که با انجام ورزش کگل در طول بارداری و بعد از آن باعث پیشگیری از این مشکل می شود.

عوامل ایجاد کننده ضعف عضلات کف لگن

عوامل ایجاد کننده ضعف عضلات کف لگن شامل بارداری، زایمان، پیری و افزایش وزن است. در مردان هم با افزایش سن، ضعف عضلات کف لگن مشاهده می شود.

کار عضلات کف لگن، نگهداری رحم، مثانه و روده است و اگر ضعیف شوند این ارگان های لگنی از طریق واژن، افتادگی پیدا می کنند و همچنین می تواند باعث بی اختیاری ادرار و مدفوع شود.

ورزش کگل چیست؟

ورزش کگل شامل تمرینات منقبض کردن و رها کردن کف لگن است که باعث قوی تر شدن عضلات کف لگن می شود. لگن در واقع یک ناحیه ای بین دو مفصل ران است که اندام های تناسلی را در خودش نگه می دارد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر الهام قلی پور مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 01133329732 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر الهام قلی پور دیدن فرمایید.

طریقه انجام ورزش کگل

ابتدا باید مثانه خالی شود.

مکانی آرام و خصوصی برای نشستن و دراز کشیدن انتخاب کنید.

در ابتدا عضلات کف لگن را سه ثانیه منتقبض سپس سه ثانیه رها می کنیم و تا ده مرتبه این کار را انجام می دهیم.

در طی روز های بعدی می توان این زمان را اضافه کنیم. بطوریکه هر هفته یک ثانیه به این سه ثانیه اضافه کنیم تا به زمان ده ثانیه انقباض و ده ثانیه رها شدن در یک دوره سه تایی برسانیم.

اگر به سرعت نتیجه نگرفتید. نا امید نشوید زیرا ممکن است لازم باشد تا یک تا دو ماه دیگر این کار را انجام دهید تا نتیجه آن مشاهده شود.

بیشتر بخوانید: خشکی واژن و درمان آن

عملکرد ورزش کگل در افراد مختلف

عملکرد ورزش کگل در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی از افراد خیلی زود نتیجه می گیرند ولی در برخی افراد دیگر ممکن است نیاز به زمان دارند.

  • نحوه شناختن عضلات واژن

هنگام فشردن عضلات جهت نگه داشتن ادرار، می توان متوجه این عضلات شویم. باید این عضلات را پیدا کنیم.

می توان انگشت تمیز خود را در داخل واژن قرار دهیم و با سفت کردن عضلات واژن انقباض عضله را احساس کنیم.

  • استفاده از مخروط واژینال

مخروط های واژینال به بیمار داده می شود که باید آن را داخل واژن خود بگذارند و با انقباضی واژن باید این مخروط از داخل واژن نیفتد.

  • استفاده از بیوفیزیک

پزشک می تواند با استفاده از پروپ های کوچک یا الترود چسبنده وارد واژن یا مقعد بیمار شود و هنگامی که ورزش کگل انجام می شود، مانیتور انقباض و مدت آن را می تواند ثبت کند.

مدت زمان و تعداد دفعات ورزش کگل

نحوه انجام به این شکل است که در ابتدا سه ثانیه انقباض و سه ثانیه رهایی که ده مرتبه باید تکرار شود. هر هفته یک ثانیه به زمان اضافه می کنیم تا به ده ثانیه انقباض و ده ثانیه رهایی برسد که این تمرین را باید 10 تا 15 بار در هر جلسه و 3 جلسه در روز باید انجام شود.

مدت زمان و تعداد دفعات ورزش کگل

مدت زمان و تعداد دفعات ورزش کگل

نکات احتیاطی بعد از انجام ورزش کگل

اگر بعد از یک جلسه انجام ورزش کگل، درد در ناحیه شکم یا کمر داشتید، نشانه این است که ورزش کگل درست انجام نشده است. دقت کنید که در حین انقباض عضلات کف لگن، عضلات شکم، کمر، باسن و پهلوها باید شکل باشد.

همچنین در انجام ورزش زیاده روی نکنید زیرا عضلات خسته می شوند و نتیجه خوبی را دریافت نخواهید کرد.

سخن پایانی

در حین ادرار کردن از تمرینات کگل استفاده نشود زیرا گاهی اوقات ممکن است به مثانه یا مجاری ادراری آسیب برسد.

معمولا بهترین نتیجه بعد از سه تا 4 ماه مشخص می شود که اگر نتیجه ای بعد از سه تا چهار ماه نگرفتین می توانید به دکتر زنان خوب در ساری مراجعه کنید.

راه های ارتباطی با دکتر الهام قلی پور

آدرس مطب: سارى، خيابان قارن، قارن كلينيك طبقه اول

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr_gholipoor/

شماره تماس: 01133329732 – 09012017323

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی همیشه برای افراد سوال است و دقیقا نمی‌دانند که هر یک دارای چه علائمی هستند. این دو بیماری جنسی از نظر علائم و نمایان شدن بر سطح پوست متفاوت هستند و اگر شما این موارد را بدانید، قطعا می‌توانید تشخیص دهید که به کدام یک از آن‌ها دچار شده...

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هیچ گونه علائم ظاهری ندارند بنابراین اصول پیشگیری از زگیل تناسلی را باید همیشه و در تمام روابط خود رعایت نمائيد. ما در این نوشتار قصد داریم تا شما را با مهم ترین راه ها جلوگیری از بروز چینین بیماری در خانم ها و...

علت ابتلا به عفونت واژن

یکی از شایع ترین بیماری ها در میان خانم ها در واقع عفونت واژن است، اگر در ناحیه واژن ترشحات شیری رنگ مشاهده کردید هیچ نگران نباشد چرا که این یک موضوع کاملا طبیعی می باشد ولی حتما دقت داشته باشید اگر این ترشحات تغییر رنگ داشتند یا حتی در ناحیه واژن خود احساس درد داشتید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button