دکتر الهام قلی پور / بیماری های زنان / مزایا و معایب واکسن HPV چیست؟
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

مزایا و معایب واکسن HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تقریباً روی 80 میلیون نفر از افراد درگیر آن می شوند این ویروس می تواند از طریق تماس پوست به پوست یا فعالیت جنسی منتقل شود. اگرچه HPV اغلب به خودی خود برطرف می شود، اما انواع خاصی مثل زگیل تناسلی ، سرطان رحم. می تواند نگران کننده باشد. واکسن HPV یک واکسن ایمن و موثر است که می تواند کودکان و بزرگسالان را از بیماری های مربوط به HPV محافظت کند. مرکز معتبر کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که افراد نوجوان واکسن را در حدود 11 یا 12 سالگی دریافت کنند. این اطمینان را به افراد می دهد که قبل از قرار گرفتن در برابر HPV از آن ها محافظت شود.

مزایای واکسن HPV چیست؟

واکسن HPV می تواند در برابر انواع HPV 16 و 18 از شما محافظت کند، که هر دو آن ها می توانند منجر به بروز سرطان شوند. برخی از واکسن ها نیز می توانند در برابر عوامل شناخته شده در ایجاد زگیل تناسلی موثر باشند.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سه واکسن را برای محافظت در برابر HPV تصویب کرد. این واکسن ها Gardasil، Gardasil 9 و Cervarix هستند. هر کدام بسته به سن، شامل یک سری دو یا سه تزریق به عضله در طی شش ماه است.
از سال 2016، تنها واکسنی که در ایالات متحده استفاده می شود Gardasil 9 است. Gardasil 9 بیشترین انواع HPV را از بین سه واکسن مورد هدف قرار می دهد. برای بهره مندی کامل از واکسن، دریافت کلیه تزریقات ضروری است.
هر یک از این واکسن ها در برابر HPV نوع 16 و 18 محافظت می کنند. این دو نوع عفونت های پرخطر محسوب می شوند زیرا می توانند منجر به سرطان دهانه رحم، ولو، یا مقعد شوند.
واکسن های گارداسیل همچنین در برابر عامل های 6 و 11 محافظت می کنند. شناخته شده است که این دو عامل باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند.
به طور کلی، این موارد مهمترین مزایای واکسن HPV است: این ماده می تواند از 1- سرطان 2- زگیل های تناسلی از شما محافظت کند.

مزایای واکسن HPV چیست؟

آیا واکسن HPV عوارض جانبی دارد؟

واکسن HPV می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. با این حال، این موارد نادر است. تاکنون اثبات نشده است که عوارض جانبی جدی توسط واکسن ها ایجاد شده است. واکسن HPV در برابر برخی از انواع سرطان های مربوط به HPV محافظت می کند، اما نه همه.
اکثر افراد واکسن HPV را بدون هیچگونه عارضه جانبی جدی دریافت می کنند. عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​بیشتر رخ می دهد اما هنوز هم غیر معمول است. عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​می تواند شامل موارد زیر باشد:
– درد یا تورم در محل تزریق
– تب خفیف
– سردرد
– خستگی
– درد عضلانی
– درد مفصل
– غش کردن
– حالت تهوع
– استفراغ
– درد در شکم
– اسهال
در صورت واکسن زدن و بروز هر یک از این عوارض جانبی یا علائم غیرمعمول دیگر، یا در صورت ادامه علائم، باید با پزشک خود صحبت کنید.
برخی از افراد نگران هستند که واکسیناسیون HPV ممکن است عوارض جانبی جدی یا تأثیر طولانی مدتی مانند باروری داشته باشد.
چندین مطالعه بزرگ منتشر شده در سال 2013 منبع معتمد، منبع معتبر 2014 و منبع معتبر واکسیناسیون HPV 2016 نشان داد که این واکسن به اندازه سایر واکسن ها ایمن است.
این مطالعات همچنین نشان می دهد افرادی که این واکسن را دریافت می کنند در مقایسه با دریافت هر واکسن دیگری، چه بلافاصله پس از واکسیناسیون یا در آینده طولانی مدت، در معرض خطر بالاتری از حوادث منفی نیستند.
واکسن HPV بر منبع باروری تأثیری ندارد و ممکن است باعث بهبود قدرت باروری در برخی از زنانی شود که در معرض STI قرار گرفته اند.
یکی دیگر از موارد واکسن HPV محدود بودن در انجام واکسن ها است:
این واکسن ها تنها از بعضی سرطان های مربوط به HPV جلوگیری می کنند، بنابراین، بسیار مهم است که زنان هنوز آزمایش پاپ اسمیر معمولی را برای بررسی علائم سرطان دهانه رحم انجام دهند.
این واکسن ها از سایر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت نمی کنند همچنین بیماری های موجود در رابطه با HPV یا عفونت را درمان نمی کنند. برای کمک به جلوگیری از انقباض یا انتقال بیماری های مقاربتی، هنوز باید در طول رابطه جنسی از کاندوم یا سایر روش های مانع استفاده کنید.

گارداسیل در بارداری

به طور کلی به زنان باردار توصیه شده است که از دریافت واکسن گارداسیل در بارداری اجتناب کنند. اما امروزه، عمل واکسیناسیون در دوران حاملگی با احتیاط فراوان انجام می‌شود. نمونه آزمایش های انجام گرفته روی حیوانات اثبات کرده است که واکسن گارداسیل اثر منفی روی جنین ندارد اما تحقیقاتی که اخیرا انجام شد و شواهد آنها نشان می‌هد که گارداسیل برای زنان باردار بی خطر است همچنین محققان دریافتند که این واکسن، احتمال سقط جنین، نقایص مادرزادی، زایمان زودرس، مرده زایی و وزن کم هنگام تولد را افزایش نمی‌دهد. اما این به آن معنی نیست که مجوز تزریق این واکسن به افراد باردار صادر شده است!
اگرچه که این اواخر، تمام تحقیقات و آزمایش های انجام گرفته در مراکز معتبر ثابت کرده اند که واکسن گارداسیل در بارداری بی خطر است اما برای تایید ایمنی تزریق گارداسیل در دوران بارداری به تحقیقات بیشتری نیاز است. نتایج مطالعات فعلی برای زنانی که واکسن را دریافت کرده بودند در حالی که از بارداری خود بی خبر بودند، اطمینان بخش است اما FDA هنوز این واکسن را در دسته داروهای B قرار نداده است. این به این معنی است که خطرات کامل این واکسن برای افراد باردار هنوز ناشناخته است.

عوامل خطر HPV چیست؟

اگر واکسینه نشوند چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به HPV هستند؟ عوامل مختلفی وجود دارد که در صورت عدم واکسیناسیون، شما را در معرض خطر ابتلا به HPV قرار می دهد. این موارد شامل:
– رابطه جنسی بدون کاندوم یا روش مانع دیگر
– چندین شریک جنسی
– زخم یا شکستگی پوست
– تماس با زگیل های مسری
– سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو، که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند
– یک سیستم ایمنی به خطر افتاده
– رژیم غذایی کم ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی
خوشبختانه بسیاری از این عوامل خطر را می توان کنترل کرد.

واکسن HPV

راه های دیگر جلوگیری از HPV

به طور کلی، بهترین راه پیشگیری از HPV واکسیناسیون است. روش های دیگری که می توانید از ابتلا به ویروس جلوگیری کنید شامل موارد زیر است:
در حین رابطه جنسی از کاندوم یا سایر روش های مانع استفاده کنید. کاندومی تواند خطر ابتلا به HPV یا انتقال آن را کاهش دهد.
برای خانم ها: غربالگری های معمول برای سرطان دهانه رحم انجام دهید. پزشکان با غربالگری منظم سرطان دهانه رحم که از طریق آزمایش پاپ انجام می شود، می توانند تغییرات غیر طبیعی سلول را در زنان 21 تا 65 ساله مشاهده کنند.
رژیم غذایی سالم داشته باشید. مطالعات انجام شده کمبود اسیدفولیک را به افزایش عفونت HPV مرتبط دانست. یکی دیگر از منابع معتبر، مصرف زیاد مواد مغذی گیاهی (از جمله ویتامین C) را با کاهش خطر سلولهای پیش سرطانی دهانه رحم مرتبط دانست.

سخن آخر

اگرچه HPV به طور کلی خود به خود از بین می رود، برخی از عامل های ویروس می توانند به شرایط جدی تری مانند سرطان دهانه رحم تبدیل شوند.

واکسن HPV می تواند از کودکان 11 ساله و بزرگسالان تا 45 سال محافظت کند. این بزرگترین نکته مثبت واکسن است. عوارض جانبی نادر است.

اگر درباره واکسن HPV، از جمله موارد مثبت یا منفی آن، سوالی دارید، با دکتر زنان خوب در ساری صحبت کنید. آنها می توانند درمورد واکسن اطلاعات بیشتری به شما بدهند و در مورد مناسب بودن شما یا فرزندتان به شما مشاوره می دهند.

سوالات متداول

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی همیشه برای افراد سوال است و دقیقا نمی‌دانند که هر یک دارای چه علائمی هستند. این دو بیماری جنسی از نظر علائم و نمایان شدن بر سطح پوست متفاوت هستند و اگر شما این موارد را بدانید، قطعا می‌توانید تشخیص دهید که به کدام یک از آن‌ها دچار شده...

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

با توجه به اینکه بسیاری از افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هیچ گونه علائم ظاهری ندارند بنابراین اصول پیشگیری از زگیل تناسلی را باید همیشه و در تمام روابط خود رعایت نمائيد. ما در این نوشتار قصد داریم تا شما را با مهم ترین راه ها جلوگیری از بروز چینین بیماری در خانم ها و...

علت ابتلا به عفونت واژن

یکی از شایع ترین بیماری ها در میان خانم ها در واقع عفونت واژن است، اگر در ناحیه واژن ترشحات شیری رنگ مشاهده کردید هیچ نگران نباشد چرا که این یک موضوع کاملا طبیعی می باشد ولی حتما دقت داشته باشید اگر این ترشحات تغییر رنگ داشتند یا حتی در ناحیه واژن خود احساس درد داشتید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button