دکتر الهام قلی پور / جراحی زیبایی زنان / مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی

اگر در مورد مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. لابیاپلاستی یکی از انواع جراحی های زیبایی زنان محسوب می شود که منجر به کاهش یا افزایش سایز لابیا می شود در واقع لابیا به چین های پوستی اطراف واژن گفته می شود، چین های بیرونی را لابیا ماژور می نامند که چین های گوشتی بزرگ ‌تری هستند و از اندام‌های تناسلی خارجی محافظت می‌ کنند که بعد از بلوغ با موهای ناحیه تناسلی پوشیده می‌شوند. به چین های داخلی لابیا مینور می گویند که به معنای لب های کوچک است، این چین های پوستی از دهانه مجرای ادرار (جایی که ادرار از بدن خارج می شود) و واژن محافظت می کند.

دوره نقاهت بعد از لابیاپلاستی

در طی انجام جراحی لابیاپلاستی و بسته به دلایل آن جراح به منظور جراحی مقداری از  بافت لابیا را خارج کرده تا اندازه آن را کاهش دهد و برای بزرگ تر کردن از تزریق فیلر یا چربی استفاده می کند.

با توجه به تمام موارد گفته شده جراحی لابیاپلاستی در طی سال های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است و خیلی از افراد با توجه به این ایجاد ناراحتی در زمان پوشیدن لباس های تنگ این جراحی را انجام می دهند البته باید اشاره کنیم که جراحی لابیاپلاستی جزء عمل های سرپایی محسوب می شود ولی با توجه به راحت بودن جراحی لازم است حتما مراقبت های بعد از جراحی رعایت شود.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

هر نوع عمل جراحی نیاز به رعایت مراقبت هایی بعد از جراحی دارد که لازم است حتما رعایت شود از جمله مهم ترین مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای دوش گرفتن حتما یک روز بعد از جراحی این کار را انجام دهید ولی توجه داشته باشید که محل جراحی را به آرامی شستشو دهید تا هیچ نوع آسیبی وارد نشود بعد از شستشو توجه داشته باشید که برای خشک کردن خیلی آرام این کار را انجام دهید.
  • از انجام هر نوع فعالیت سنگین بدنی با ورزش های سخت بعد از جراحی به شدت اجتناب کنید.
  • توجه داشته باشید که ایستادن های طولانی مدت می تواند تورم و التهاب را افزایش دهد.
  • برای کاهش تورم و التهاب بعد از عمل خود می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید. مصرف داروی ضد درد هنگام احساس ناراحتی مهم است. ضربان قلب و فشار خون شما هنگام احساس درد افزایش می یابد، که در صورت عدم کنترل ممکن است خطر خونریزی بعد از عمل را افزایش دهد.
  • از رفتن به وان یا استخر برای مدتی به شدت اجتناب کنید.
  • حتما بعد از جراحی لباس زیر گشاد و پد های پانسمان استریل استفاده کنید تا از ایجاد اصطحکاک جلوگیری شود.
  • از انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری یا اسب سواری خودداری کنید که به محل جراحی شده فشار وارد می کند به شدت اجتناب کنید.
  • استعمال دخانیات و مواد مخدر اغلب روند بهبودی را کند می‌کنند و حداقل به مدت 8 هفته نباید از آنها استفاده کرد.
  • برای جلوگیری از یبوست یک رژیم غذایی با فیبر بالا با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه و همچنین آب فراوان توصیه می شود.

برای بهبودی بدون عارضه و رفع تورم های بعد از جراحی کمی صبور باشد از همه مهم تر نتیجه نهایی را با گذشت چند هفته بعد از جراحی می توانید مشاهده کنید ولی نتیجه نهایی جراحی ممکن است تا چندیم ماه یا حتی یکسال طول بکشد.

اقداماتی برای ضد عفونی

خیلی از پزشکان ممکن است مصرف آنتی بیوتیک ها را به صورت موضعی و خوراکی برای بیمار تجویز کنند ولی در حین شستشوی پرینه باید دقت داشته باشید که به هیچ عنوان صابون به فرج برخورد نداشته باشد.

دوره مصرف آنتی بیوتیک ها تا 5 روز بعد از جراحی است ولی با توجه به شرایط بیمار ممکن است تا 10 روز نیز مصرف آن توصیه شود.

در صورت بروز عفونت عفونت بعد از جراحی لابیاپلاستی خطر انقباض زخم، گرانولوم بیخ و اشکار نیز به نسبت افزایش می یابد.

یکی از توصیه های مهم پزشکان این است که برای خشک کردن فرج خیلی آرام و آهسته این کار را انجام دهید همچنین شستشو با آب گرم می تواند بسیار مفید باشد.

در تکمیل تمامی موارد گفته شده باید اشاره کنیم که نشستن در تشت یا وان گرم می تواند برای از بین بردن پوست های مرده، تسکین درد و کاهش التهابات ناشی از جراحی بسیار مفید باشد.

نکته: برای بهبودی هر چه سریع تر بعد از جراحی، به حداقل رساندن جای زخم و جلوگیری از عفونت، به بیماران توصیه می شود که حداقل 6-8 هفته پس از جراحی از رابطه جنسی خودداری کنند.

درد بعد از لابیاپلاستی

درد بعد از جراحی لابیاپلاستی را چگونه می توان کنترل کرد؟

داشتن درد بعد از جراحی لابیاپلاستی کاملا طبیعی است از همین بعد از اتمام جراحی به منظور کاهش درد داروهای ضد التهابی تجویز خواهد شد.

علاوه بر مصرف دارو استفاده از کمپرس یخ نیز در کاهش درد ها و تورمات بعد از جراحی می تواند بسیار موثر باشد.

درد معمولاً بعد از لابیاپلاستی وجود دارد و در صورت لزوم معمولاً داروهای ضد التهابی تجویز می شود. استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد، تورم و التهاب نیز مفید است.

سایر توصیه های مراقبتی بعد از جراحی لابیاپلاستی

پس از جراحی توسط یک دکتر زنان خوب، اکثر بیماران به مدت یک روز برای بررسی دقیق و تسکین درد در کلینیک یا بیمارستان بستری می شوند. در صورت لزوم، اقداماتی برای جلوگیری از ترومبوآمبولی انجام می شود البته باید اشاره کنیم که استراحت برای بهبود گردش خون در محل عمل می تواند بسیار موثر باشد.

توجه داشته باشید که نشستن می تواند به محل جراحی شده فشار وارد کند به همین خاطر بهترین کار دراز کشدن آن هم به پشت است.

خانم هایی که شاغل هستند بهتر است برای مدتی مثلا یک هفته مرخصی بگیرند تا هر چه سریع تر بهبود یابند.

در حالی که پیاده روی مختصر هر چند ساعت یکبار به جلوگیری از لخته شدن خون بعد از عمل در رگ ها کمک می کند، از راه رفتن زیاد، نشستن و کار شدید باید حداقل تا یک ماه پس از عمل اجتناب شود تا فشار بر روی محل عمل به حداقل برسد.

نکته: در صورت داشتن تب هیچ نگران نشوید چرا که با مصرف داورهای پزشک به طور کامل رفع می شود.  

کلام آخر

ما در این مقاله تنها در مورد مراقبت های بعد از لابیاپلاستی که یکی از مهم ترین موارد بعد از جراحی است صحبت کردیم توجه داشته باشید این جراحی زیبایی واژن با این که جزء عمل های سرپایی است لازم است تا به تمامی نکات مراقبتی بعد از جراحی عمل شود تا بهترین نتیجه را دریافت کرد از همه مهم تر عوارض ناشی از جراحی نیز به نسبت کاهش می یابد.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
پریود بعد از لابیاپلاستی و چالش های آن  

پریود بعد از لابیاپلاستی و چالش های آن  

پریود بعد از لابیاپلاستی می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد. لابیاپلاستی یا جراحی کاهش لبیا، عملی است که برای تغییر شکل یا اندازه لبیاهای مینور انجام می‌شود. دقت داشته باشید که پس از این جراحی، اولین پریود باعث ناراحتی و حساسیت بیشتری می شود. رعایت بهداشت و استفاده...

لابیاپلاستی با لیزر در ساری

لابیاپلاستی با لیزر در ساری

لابیاپلاستی با لیزر یکی از روش‌های موثر برای اصلاح یا کاهش اندازه لب‌های بیرونی لابیا محسوب می شود. در این روش از انرژی لیزر استفاده می شود که می‌تواند ظاهر و عملکرد لابیا را کاملا بهبود ببخشد. دقت داشته باشید که استفاده از این روش در مقایسه با روش های سنتی همانند...

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد پس از لابیاپلاستی یک واکنش طبیعی بعد از عمل بوده که ممکن است در افرادی که این جراحی را انجام داده اند رخ دهد. این درد معمولاً در طی چند روز اول پس از جراحی زیاد است ولی جای نگرانی ندارد چرا که به مرور زمان کاهش می باید. البته این درد در فردی بسته به شرایط کاملا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button