دکتر الهام قلی پور / جراحی زیبایی زنان / جراحی لابیاپلاستی در ساری
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی لابیاپلاستی در ساری

اگر قصد انجام جراحی لابیاپلاستی در ساری را دارید ولی نمی دانید برای عمل به کدام پزشک باید مراجعه کنید، چه اقداماتی قبل و بعد از عمل باید رعایت شوند و بسیاری از موارد مرتبط با این موضوع حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. لابیاپلاستی، جراحی زیبایی زنان است که در آن، تغییراتی در اندازه لابیا مینور ایجاد می شود. لابیاپلاستی به اصلاح عوارض ناشی از بزرگ بودن لابیا از جمله درد هنگام رابطه جنسی، احساس ناراحتی هنگام انجام فعالیت های ورزشی و یا عفونت های ادراری کمک می کند. خانم هایی از لحاظ بدنی در سلامت کامل هستند و انتظارات منطقی از نتایج جراحی دارند، بهترین گزینه برای انجام لابیاپلاستی هستند. این جراحی باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس می شود و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد لابیاپلاستی به روش زیبایی گفته می شود که با کوچک کردن اندازه لابیا مینور همراه است، با این حال می تواند تغییراتی را در اندازه لابیا ماژور نیز ایجاد کند. بسیاری از خانم به دلایل زیبایی خواهان انجام لابیاپلاستی هستند. این دسته از افراد از ظاهر و اندازه لابیاهای خود ناراضی هستند و احساس می کنند هنگام پوشیدن لباس های تنگ، لابیاها بیرون می افتند. بزرگ بودن لابیا که در اصطلاح پزشکی هایپرتروفی نام دارد، می تواند منجر به بروز درد و ناراحتی حین رابطه جنسی، عفونت های مکرر ادراری و سخت شدن رعایت بهداشت ناحیه تناسلی شود. تمامی این موارد می توانند استرس های روانی را نیز به همراه داشته باشند. لابیاپلاستی، با کوچک ترین اندازه لابیا مینور (و در صورت خواست بیمار، لابیاماژور) به رفع مشکلات گفته شده کمک خواهد کرد.

تکنیک های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به دو روش Wedge و Trim انجام می شود.

روش Trim: ساده ترین تکنیک در کوچک کردن اندازه لابیا مینور می باشد. در این روش، بافت اضافی لابیا به همراه لبه های لابیا برداشته می شود. این روش در مقایسه با تکنیک Wedge، مدت زمان کمتری طول می کشد. بافت این ناحیه به سرعت بهبود پیدا می کند، به همین خاطر، بعد از جراحی اسکاری باقی نخواهد ماند. این روش مناسب خانم هایی است که میزان بزرگ بودن لابیاهای شان زیاد نیست.

روش Wedge: تکه ای از لابیا برداشته می شود. مزیت این روش این است که رنگدانه لابیا حفظ خواهد شد. اسکارها نیز به مرور زمان بهبود می یابند. قسمتی که برداشته می شود به فرم و اندازه لابیای بیمار بستگی دارد. برش ممکن است در قسمت میانی، جلو و یا عقب لابیا زده شود.

لابیا ماژور: لابیا ماژور نیز می تواند در لابیاپلاستی دستخوش تغییراتی شود. برش های زده شده در این ناحیه، در چین های ما بین لابیا مینور و ماژور محو خواهد شد. بسیاری از خانم ها از کم حجم شدن لابیا ماژور نیز ناراضی هستند. این حالت می تواند در اثر کاهش وزن های شدید اتفاق بیفتد.

درمان این مشکل می تواند شامل تزریق چربی باشد. که چربی از سایر نواحی بدن گرفته و به لابیا ماژور تزریق می شود.

دلایل انجام لابیاپلاستی

از مهم ترین دلایلی که باعث می شود زنان برای انجام جراحی لابیاپلاستی به بهترین جراحان زیبایی زنان مراجعه کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایز بزرگ لابیاها
 • افتادگی و شلی بیش از حد لابیاها
 • عدم تقارن بین دو لابیا
 • زیباتر کردن و جوانسازی ظاهر واژن

آیا من گزینه مناسبی برای انجام لابیاپلاستی هستم؟

تمامی خانم هایی که از ظاهر لابیاهای خود ناراضی هستند، می توانند از مزایای جراحی لابیاپلاستی بهره مند شوند. البته نکته این است که این جراحی باید بعد از سن بلوغ انجام شود. افراد خواهان این روش جراحی باید از نتایج این روش، انتظارات معقول و منطقی داشته باشند و در سلامت کامل بدنی باشند. چرا که ابتلا به برخی شرایط پزشکی می تواند برروی جراحی اثرات منفی داشته باشد.

یکی از مواردی که باید به آن اهمیت داده شود، انتخاب بهترین جراح زیبایی زنان در ساری با تجربه در این زمینه و شرکت در جلسات مشاوره می باشد.در طول جلسات مشاوره، پزشک به بررسی سوابق پزشکی و اهداف بیمار می پردازد. ساختار و بافت ناحیه تناسلی و لابیا باید به طور کامل توسط پزشک معاینه شود تا تشخیص داده شود که آیا بیمار گزینه مناسبی برای لابیاپلاستی می باشد یا خیر.

پزشک باید آشنایی و شناخت کامل با آناتومی ناحیه تناسلی داشته باشد، چرا که یکی از مواردی که موفقیت این روش را نشان می دهد، این است که فرم طبیعی لابیاها حفظ شود.

آمادگی قبل از لابیاپلاستی

یکی از مواردی که قبل از لابیاپلاستی باید رعایت شود، تغییر در رژیم غذایی و عاداتی است که بر روی سلامتی تاثیر می گذارند. مواردی مانند، کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات از چند هفته قبل از جراحی.

تمامی مواردی که باید توسط بیمار رعایت شوند، از سوی پزشک ارائه خواهد شد. مواردی از قبیل:

 • قطع مصرف برخی داروها و مکمل ها مانند آسپیرین و ژلوفن. این داروها خون را رقیق می کنند و احتمال خونریزی بعد از جراحی را افزایش می دهند.
 • توصیه می شود بیمار از شب قبل از جراحی، چیزی نخورد. به خصوص اگر قرار باشد جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

مزایای لابیاپلاستی با لیزر

از مهم ترین مزایایی که انجام لابیاپلاستی با لیزر در پی دارد، کاهش طول مدت بهبودی بعد از انجام عمل است. به طور کلی لابیاپلاستی با دو روش قابل انجام است. اولین روش انجام جراحی با استفاده از تیغ جراحی و نخ بخیه است. دومین روش استفاده از لیزرها در روند برش و بستن محل زخم ها است. نتیجه ای که از انجام جراحی و لابیاپلاستی با لیزر حاصل می شود مشابه و یکسان است. تنها تفاوتی که بین این دو روش وجود دارد این است که بکارگیری لیزر در روند لابیاپلاستی روند بهبودی را کاهش می دهد و افراد سریعاً به زندگی عادی باز می گردند. از دیگر مزایای لابیاپلاستی با لیزر:

 • کاهش ورم و درد پس از جراحی
 • کاهش احتمال ایجاد زخم در محل جراحی شده
 • لیزر موجب انعقاد سریع خون می شود به همین جهت بعد از جراحی خونریزی نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید=> تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

 • در اکثر موارد جراحی لابیاپلاستی در وضعیت بیحسی موضعی انجام می شود. اما در صورتی که جراحی لابیاپلاستی با روش بیهوشی عمومی انجام شده باشد مهم ترین اقدام بعد از جراحی استفاده از مایعات فراوان است. زیرا که مایعات کمک می کنند که اثر ماده بیهوشی سریع تر از بین برود.
 • ممنوعیت انجام رابطه جنسی به مدت یک و نیم الی دو ماه: طبیعی است که انجام رابطه جنسی می تواند به بخیه های محل جراحی شده و نیز بر نتیجه ای که بعد از جراحی حاصل شده است اثر منفی بگذارد. بنابراین تا زمانی که روند بهبودی محل جراحی شده تکمیل نشده است باید از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. این ممنوعیت بین یک و نیم تا دوماه بعد از جراحی می باشد.
 • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم: کمپرس سرد را در سه روز اول بعد از عمل و در فواصل زمانی مشخصی در محل جراحی شده استفاده کنید.
 • مصرف قرص های مسکن و ضد درد به منظور کاهش درد های خفیف بعد از جراحی لابیاپلاستی
 • ممنوعیت انجام فعالیت های ورزشی حرفه ای و یا فعالیت های شغلی سنگین به مدت یکماه بعد از جراحی
 • مصرف قرص های آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از بروز عفونت در محل جراحی شده

نتایج لابیاپلاستی

نتایج مثبتی که بعد از جراحی لابیاپلاستی حاصل می شود از این قرار است:

 • کوچک تر شدن لابیاها
 • ایجاد تقارن بین دو لابیا
 • زیباتر شدن ظاهر لابیاها
 • رفع افتادگی و شل شدگی لابیاها

نشانه های خطر بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی

بعد از انجام جراحی لابیاپلاستی درصورتی که با موارد زیر مواجه شدید در اولین فرصت به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

 • بوی بد واژن
 • مشاهده خروج ترشحات زرد رنگ یا سبز رنگ از نواحی جراحی شده
 • خونریزی زیاد و غیرطبیعی

دوره نقاهت لابیاپلاستی

بعد از اتمام جراحی لابیاپلاستی، برش ها بخیه زده می شوند.

 • معمولا پماد آنتی بیوتیک به بیمار داده می شود تا بر روی بخیه ها زده شود. پانسمان استریلی نیز بر روی بخیه ها قرار می گیرد.
 • در صورتی که لابیاپلاستی تحت بیهوشی انجام شود، بهتر است به دلیل باقی ماندن اثرات داروی بیهوشی در بدن، فردی از نزدیکان بیمار را همراهی کند.
 • بعد از جراحی، مصرف داروهای رقیق کننده خون به منظور پیشگیری از بروز خونریزی ممنوع می باشد.
 • ناحیه تناسلی باید به خوبی با آب و صابون تمیز شسته شود. بیمار می تواند 48 ساعت بعد از لابیاپلاستی استحمام کند.
 • استفاده از تامپون به مدت چهار هفته ممنوع است.
 • از برقراری رابطه جنسی باید به مدت چهار تا شش هفته خودداری شود.
 • بسیاری بیماران، می توانند یک هفته بعد از جراحی به محل کار خود برگردند.
 • خانم هایی که از زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی و لابیاهای خود ناراضی هستند و یا به دلیل هایپرتروفی لابیا با مشکلاتی مانند درد و ناراحتی حین رابطه جنسی و یا پوشیدن لباس های تنگ مواجه شده اند، می توانند از مزایای لابیاپلاستی بهره مند شوند.

لابیاپلاستی درصد موفقیت بالایی را به همراه دارد و بسیاری از بیماران بلافاصله بعد از جراحی، تغییر را در لابیاهای خود احساس خواهند کرد. از جمله مزایای این روش جراحی می توان به افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت رابطه جنسی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید=> لابیاپلاستی ترمیمی

نتیجه گیری

در طول این مقاله تمامی نکات اساسی ای که در زمینه جراحی لابیاپلاستی وجود دارد را آورده ایم. آخرین نکته ای که ذکر آن ضروری است مربوط به انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی می باشد. در واقع علیرغم اینکه جراحی لابیاپلاستی از آن دسته از جراحی های زیبایی بی خطر محسوب می شود اما تخصص و تجربه جراح نقش زیادی در موفقیت نتیجه جراحی خواهد داشت. بنابراین پیش از این که روند جراحی را به دست جراح بسپارید در خصوصی میزان توانمندی وی پرس و جو کنید و تحقیق داشته باشید. یکی از اقدامات ثمر بخش می تواند سوال پرسیدن از افرادی باشد که توسط پزشک مورد نظر شما جراحی شده اند. با این روش تا حدودی می توان اطلاعاتی در خصوص پزشک جراح به دست آورد و در نهایت روند جراحی را به وی سپرد.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
پریود بعد از لابیاپلاستی و چالش های آن  

پریود بعد از لابیاپلاستی و چالش های آن  

پریود بعد از لابیاپلاستی می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد. لابیاپلاستی یا جراحی کاهش لبیا، عملی است که برای تغییر شکل یا اندازه لبیاهای مینور انجام می‌شود. دقت داشته باشید که پس از این جراحی، اولین پریود باعث ناراحتی و حساسیت بیشتری می شود. رعایت بهداشت و استفاده...

لابیاپلاستی با لیزر در ساری

لابیاپلاستی با لیزر در ساری

لابیاپلاستی با لیزر یکی از روش‌های موثر برای اصلاح یا کاهش اندازه لب‌های بیرونی لابیا محسوب می شود. در این روش از انرژی لیزر استفاده می شود که می‌تواند ظاهر و عملکرد لابیا را کاملا بهبود ببخشد. دقت داشته باشید که استفاده از این روش در مقایسه با روش های سنتی همانند...

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد پس از لابیاپلاستی یک واکنش طبیعی بعد از عمل بوده که ممکن است در افرادی که این جراحی را انجام داده اند رخ دهد. این درد معمولاً در طی چند روز اول پس از جراحی زیاد است ولی جای نگرانی ندارد چرا که به مرور زمان کاهش می باید. البته این درد در فردی بسته به شرایط کاملا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. فرزانه

  دکتر جان میشه همزمان هم لابیا پلاستی انجام داد هم تنگی واژن؟

  پاسخ
 2. محبوب

  سلام
  هزینه اش چقده و ایا بیمه تکمیلی پوشش میده؟
  دوران نقاهتش سخته؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button