دکتر الهام قلی پور / بارداری و زایمان / زایمان طبیعی در ساری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زایمان طبیعی در ساری

زایمان طبیعی

معجزه یا خلقت

زایمان یک تولد، معجزه و خلقت است، زایمان یعنی فارغ شدن یک زن، از جنینی که در رحم خود پرورانده است.

زایمان هر زنی یک امر بی نظیر است که حتی اگر این اتفاق چند ساعت بیشتر طول نکشد، این حس ناب آفرینشی هیچ وقت فراموش شدنی نیست. این عمل نیروی استقامتی و عاطفی مادر را نشان می دهد.

در ادامه به چیستی و چگونگی زایمان طبیعی می پردازیم و همینطور مزایای ارزشمند این روش تولد فرزند که تا چه حدی می تواند به مادر و فرزند کمک کند، مادری که بلافاصله بعد از زایمان، فرزند خویش را محکم در آغوش می کشد حس ناب مادری را تجربه می کند، اتفاقی زیبا رقم می خورد.

زایمان طبیعی چیست؟

با بررسی تاریخچه اصطلاح زایمان طبیعی، به نوعی توصیف زایمان و تولد بدون دخالت دارو تعلق می گیرد اما مداخلات پزشکی مانند نظارت بر سلامت مادر و جنین صورت می گیرد.

سیستم کلی زایمان طبیعی به گونه ای است که مادر با دریافت آموزش هایی از سوی متخصصین زنان و زایمان به چگونگی تولد فرزند خود آگاه می شود. به زایمان واژینال نیز مشهور می باشد، زیرا جنین به طور مستقیم از واژن زن متولد می شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر الهام قلی پور مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 01133329732 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر الهام قلی پور دیدن فرمایید.

مراحل زایمان طبیعی

اولین حرکت زایمان طبیعی زمانی اتفاق می افتد که رحم مادر باردار شروع به انقباضات منظمی می کند که به این معنا است که رحم آمادگی لازم برای تولد جنین را دارد،

طی این انقباضات، دهانه رحم به مرور باز، نرم و کوتاه می شود تا به جنین اجازه دهد وارد مرحله کانال تولد شود و با کمک پزشکان و مراقبت های لازمه که مادر و همراهان انجام می دهند جنین به آرامی سمت بیرون رحم روانه می شود. مرحله اول که انقباضات شکل می گیرد، طولانی و دردناک است. مراحل بعدی زایمان طبیعی به سرعت انجام می شود تا جنین سالم متولد شود اگر هم به طور طبیعی با سرعت پیش نرود ماما با دخالت دست جنین را سریع تر خارج می کند تا دچار خفگی نشود.

چرا زایمان طبیعی را انتخاب می کنند؟

دلایلی بسیاری وجود دارد که عده ای کثیری از خانم های باردار به زایمان طبیعی روی آورند.

مادران باردار زایمان طبیعی را انتخاب می کنند، زیرا میخواهند کنترل بیشتری بر روی فرآیند تولد فرزند خویش داشته باشند، هم چنین مدیریت درد های زایمان برایشان راحت تر است.

افرادی که بارداری کم خطری دارند و مشکلی خاصی در تولد فرزند خود ندارد، بهترین کاندیدای زایمان طبیعی هستند، فقط افراد تحت شرایط خاصی اقدام به زایمان از طریق سزارین می کنند.

علت انتخاب زایمان طبیعی

علت انتخاب زایمان طبیعی

چه شرایطی موجب می شود که زایمان سزارین انجام شود؟

در صورتی که، بارداری بالای 35 سال سن اتفاق افتاده باشد یا در حین دوران بارداری مشروبات الکلی و هر گونه مواد مخدری مصرف کرده باشند. بعضی هم به دلیل این که جراحی های از پیش بارداری بر روی رحم خود انجام داده اند، روش زایمان سزارینی برای شان مناسب تر خواهد بود.

آیا زایمان طبیعی دردناک تر است؟

به طور کلی همه زایمان ها دردناک است، مخصوصاٌ برای آن دسته از خانم هایی که تجربه ی اول برای زایمان دارند دردناک تر است.

اما باید گفت که میزان درد در زایمان ها برای هر کسی متفاوت است و بسته به نوع شرایط هر فردی دارد، هم چنین انواع مختلفی از روش های کاهش درد وجود دارد که ممکن است در هنگام زایمان از آن ها استفاده کنند.

برای کاهش درد در حین زایمان طبیعی می توان به روش های ماساژ دهی، تمرین یوگا، تکنیک تنفسی، کیسه آب گرم بر روی شکم و مناطق دردناک، وسیله ای به اسم پمپ درد و در آخر حمایت های عاطفی شریک زندگی اشاره کرد که از موثر ترین روش های کاهش درد در حین زایمان طبیعی محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: درمان بی اختیاری ادرار ، خشکی واژن و درمان آن

مزایا زایمان طبیعی

 • در این نوع زایمان بازسازی بدن مادر سریع تر انجام می شود.
 • تغذیه نوزاد با شیر مادر راحت تر صورت می گیرد.
 • مطالعات نشان داده است که زنانی که از طریق زایمان طبیعی فرزند خود را بدنیا می آورند، احساس قوی بودن و اعتماد به نفس بیشتری دارند.
 • مادران در این روش با آگاهی و هوشیاری فرزند خود را متولد می کنند.
 • دارو های ضد دردی که در زایمان سزارین مورد استفاده قرار می گیرند می تواند بر عملکرد و هوشیاری نوزادان تاثیر منفی بگذارد، اما در زایمان طبیعی این اتفاق نمی افتد و نوزاد به محض تولد به طور طبیعی شیر می خورد و هوشیار است.
 • این نوع زایمان برای کودک ایمن تر است.
 • کوتاه تر بودن دوران نقاهت برای مادر
 • ارتباط بهتر و بیشتر نوزاد با مادر در همان دقائق ابتدایی تولد

آیا زایمان طبیعی معایب دارد؟

 1. از اولین معایبی که باعث می شود استقبال زیادی از زایمان طبیعی نشود، دردناک بودن آن است که می تواند وحشتناک ترین بخش بارداری برای مادران باشد، مادرانی که توانایی تحمل درد و بدنی سالم و مقاوم دارند می توانند زایمان طبیعی را تجربه کنند.
 2. زایمان طبیعی طولانی تر و زمانبرتر از زایمان سزارین است. اگر عضلات دیواره واژن به آرامی باز شوند یا ضعیف باشند، برای تولد جنین نیاز به زمان بیشتری خواهد بود و مادر درد بیشتری را احساس می کند. اما باید گفت همه مادران دچار ضعف عضلات واژن نیستند و نباید زیاد نگران این موضوع بود.
 3. ممکن است زایمان طبیعی فشار های روانی و جسمی را به مادر وارد کند اما میتواند در این مورد با پزشک خود مشورت کند.
 4. ممکن است بعضی از مادران با خونریزی که توسط پزشک کنترل و رفع می شود.
مزایای زایمان طبیعی

مزایای زایمان طبیعی

نتیجه گیری

در آخر این که مادران بالغ می توانند برای انتخاب بهترین روش برای زایمان خود با بهترین متخصص زنان، زایمان مشورت کنند و طبق نظر تخصصی پزشک بهترین روش برای مادر در نظر گرفته می شود. قبل از زایمان در انتخاب متخصص زنان دقت لازم را انجام داده و فاکتورهای مناسب در نظر گرفته تا دوران بارداری و زایمان خوبی را سپری کنید.

اگر ساکن شهر ساری هستید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر الهام قلی پور جراح و متخصص زنان و زایمان در ساری مراجعه کنید.

راه های ارتباطی با دکتر الهام قلی پور

آدرس مطب: سارى، خيابان قارن، قارن كلينيك طبقه اول

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr_gholipoor/

شماره تماس: 01133329732 – 09012017323

دکتر الهام قلی پور جراح زیبایی زنان در ساری

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
از جمله خدمات ارائه شده توسط دکتر الهام قلی پور می توان به موارد زیر اشاره کرد.
مراقبتهاى زايمانى
مراقبتهاى دوران يائسگى
انجام زايمان فيزيولوژيك و بى درد و سزارين
جراحى هاى زيبايى وترميمى زنان
مشاوره قبل از باردارى
كليه ى جراحى هاى زنان (هيستركتومى ميومكتومى كيستها)
جراحى زيبايى ولابياپلاستى بدون درد وبيهوشى با بهترين ليزر موجود درايران
درمان انواع زگيل هاى تناسلى ومراقبت هاى واكسيناسيون و پاپ اسمير وكولپوسكوپى
رفع اسكار عمل و خطوط ناشى از باردارى

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − نه =

Call Now Button