دکتر الهام قلی پور / بارداری و زایمان / زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی

در دوران بارداری یکی از مهم ترین مسائلی که بسیاری خانم ها نگران آن هستند نوع زایمان می باشد که می تواند شامل سزارین و طبیعی باشد. شاید این سوال را از پزشک خود بپرسید که کدام یکی از آن ها بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که زایمان سزارین و طبیعی هر کدام به نسبت هم از مزایای و معایبی برخوردار می باشد، پس برای دریافت اطلاعات کافی در این خصوص تا انتهای مقاله را بخوانید.

زایمان سزارین

برای انجام این جراحی برشی روی شکم ایجاد می شود تا بتوان از این طریق نوزاد را از رحم مادر خارج کرد. اغلب اوقات پزشکان با توجه به شرایط بیمار ممکن است زایمان سزارین را انتخاب کنند چرا که ممکن است جان مادر و کودک در خطر باشد و با این کار جان هر دو را حفظ می کند. ولی اگر مادر و جنین شرایط نرمالی داشته باشند پزشک زایمان طبیعی را انجام می دهد.

فواید زایمان سزارین

خیلی از بانوان هستند که نسبت به زایمان طبیعی ترس دارند و ترجیح می دهند که نوزاد خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاورند چرا که درد آن به نسبت کم تر است. یکی دیگر از ویژگی های زایمان سزارین این است که خیلی سریع و راحت انجام می شود همچینن اگر هیچ برنامه ریزی برای زایمان نداشته باشید می توانید به سرعت آن را انجام دهید.

خطرات ناشی از زایمان سزارین

اگر در در طول زندگی خود جراحی انجام داده باشید باید بدانید که هر عمل جراحی ممکن است خطرات و عوارضی را برای بدن داشته باشد، بخشی از آن ها عبارتند از:

 • عفونت رحم
 • در زایمان سزارین خونریزی به نسبت طبیعی بیشتر است، که در این شرایط پزشک به بیمار خون تزریق می کند که خود این کار می تواند از عوارض و خطراتی برخوردار باشد.
 • باتوجه به این که داروهای بیهوشی به مادر تزریق می شود در نتیجه امکان ایجاد یبوست در مادر زیاد است.
 • جراحی سزارین چون همراه با بیهوشی می باشد ممکن است خطراتی داشته باشد.
 • برای انجام جراحی سزارین چون روی شکم برش ایجاد می شود در نتیجه امکان عفونت محل برش خورده وجود دارد.
 • اگر مادر برای اولین بار زایمان سزارین را انتخاب کند در نتیجه احتمال اینکه در زایمان بعدی هم ازاین روش استفاده شود زیاد است.
 • در مقایسه با زایمان طبیعی هزینه آن بیشتر است.
 • مدت زمان بستری شدن مادر در بیمارستان زیاد می باشد که همین موضوع می تواند احتمال عفونت را بیشتر کند.
 • یکسری از دردها نیز هستند که در بعد از گذشت مدتی ایجاد شود مانند درد های شکمی که در اثر نفخ شکم به وجود می آیند.

مراحل انجام زایمان سزارین

برای انجام این جراحی ابتدا جراح باید داروی بیهوشی را به مادر تزریق کند و بعد از آن احساس سرما در مادر ایجاد می شود، پس از بیهوشی کامل جراح برش های افقی و عمودی را روی شکم و بعد از آن روی رحم ایجاد می کند که بتواند از این راه جنین را خارج کند، درنهایت جراح شروع به بخیه زدن شکم مادر می کند.

در زایمان سزارین به دلیل بیهوشی کامل مادر امکان آغوش گرفتن فرزندش وجود ندارد ولی در زایمان طبیعی به محض به دنیا آمدن نوزاد مادر فزرند خود را در آغوش می گیرد.

بیشتر بخوانید=> تکنیک های کاهش درد زایمان

زایمان طبیعی

در زمان بارداری ممکن است شما با شندین زایمان طبیعی یک ترسی در وجود شما ایجاد شود، در خصوص این زایمان باید گفت که از راه واژن و همچنین انقباضات رحم مادر نوزاد به دنیا می آید. در اثر این انقباض دهانه رحم مادر گشاد می شود و باعث به دنیا آمدن نوزاد می شود.

در زایمان طبیعی ممکن است مادر هم زایمان اپیدورال و هم  طبیعی را انتخاب کند. در خصوص روش اپیدورال باید گفت که مادر هیچ دردی را احساس نمی کند، اگر با وارد کردن فشار نوزاد خارج نشد، در این حالت پزشک ممکن است از دستگاه وکیوم استفاده کند، که ممکن است برای نوزاد این دستگاه مضر باشد ولی اگر پزشک از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد چنین مشکلی ایجاد نمی شود.

فواید زایمان طبیعی

مادرانی که فرزند خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا می آورند طبق نظر پزشکان عوارض کمی را در دوران کودکی و حتی در بزرگسالی خواهند داشت. همچنین نوزاد به دنیا آمده خیلی سریع از شیر مادر شروع به تغذیه می کند و مشکلات تنفسی کمتری دارد، در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

تنفس: یکی از موارد بسیار مهم در نوزادان تنفس آن ها می باشد، هنگامی که جنین در رحم مادر است ریه های او پر از مایع آمنیوتیک می باشد که با انجام زایمان طبیعی این مایع خارج می شود. علاوه بر آن نوزادان هورمونی به نام کاتچول آمین را آزاد می کنند، از ویژگی این هورمون می توان به رشد ریه های نوزاد اشاره کرد.

بانوان در زمان بارداری خود ممکن است فشار های زیادی را تحمل کنند که تمامی آن ها از طرف مادر به نوزاد وارد می شود و منجر به انقباض ریه و کاهش خون و اکسیژن در نوزاد می شود، تمامی این موارد در صورت داشتن زایمان طبیعی اتفاق می افتد همچنین خارج شدن این مایع به بهبود عملکرد تنفس نوزاد بسیار کمک می کند.

سیستم ایمنی: همانطور که می دانید نوزادان از ابتدای تولد خود از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند که حتما می بایست قوی تر شود. اگر فرزند خود را با زایمان طبیعی به دنیا بیاورید باکتری های مفیدی از طریق مادر به بدن جنین وارد می شود که روی سیستم ایمنی و در نهایت سلامتی روده تاثیر می گذارد. نوزادان به محض اینکه از رحم مادر خارج می شوند می توانند به آغوش مادر بروند و شیر مادر تغذیه کنند در نهایت این ارتباط مستیم بین مادر و نوزاد به آرامش آن ها کمک می کند.

معایب زایمان طبیعی

علاوه بر مزایای این زایمان می تواند برای نوزاد داشته باشد از معایبی نیز برخوردار است که عبارتند از:

 • بعد از به دنیا آمدن نوزاد امکان افتادگی لگنی مادر وجود دارد.
 • خیلی از بانوان هستند که نسبت به زایمان طبیعی اضطراب دارند همین موضوع می تواند باعث آشفتگی و ترس شود.
 • خونریزی جزء آن دسته از عوارض پیش بینی نشده ای است که گاهی رخ می دهد.
 • احتمال پارگی کف لگن وجود دارد که این موضوع روند بهبودی مادر را طولانی تر می کند.
 • اگر به بند ناف فشار وارد شود یا مشکلات دیگری ایجاد شود ممکن است جنین با کمبود اکسیژن مواجه شود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم برای شما در خصوص زایمان طبیعی و سزارین صحبت کنیم همچنین به مزایا و معایب هر کدام اشاره شد، انتخاب اینکه کدام یکی از روش ها بهتر است بسته به شرایط جسمانی و نظر پزشک شما دارد.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
زایمان سزارین در ساری

زایمان سزارین در ساری

ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص نحوه انجام زایمان سزارین برای شما صحبت کنیم ولی در ابتدا توضیح مختصری در خصوص این نوع زایمان به شما خواهیم داد. زمانی که مادر کودک خود را به دنیا می آورد با آغوش کشیدن نوزاد حس وصف ناپذیری در وجود او ایجاد می شود. به دنیا آمدن کودک...

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در واقع یکی از شایع ترین نوع بیماری های مقاربتی در خانم ها و آقایان می باشد، حتی شنیدن اسم این بیماری نیز نگرانی های بسیار زیادی را در افراد به همراه خواهد داشت. ابتلا به این ویروس در هر سنی و با وجود هر شرایطی ممکن است اتفاق بیافتد به عنوان مثال یکی از...

غربالگری در دوران بارداری

غربالگری در دوران بارداری

یکی از کارهای بسیار مهمی که قبل از تولد نوزاد انجام آن بسیار ضروری است انجام غربالگری در دوران بارداری می باشد. انجام این آزمایش باعث شده تا والدین از هر گونه نقایص مادرزادی نوزاد خود اطلاع یابند. این نقایص شامل سندروم داون، تریزومی و سایر اختلالات ژنتیکی است. اما یکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button