دکتر الهام قلی پور / جراحی زیبایی زنان / راحت ترین تکنیک های کاهش درد زایمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

راحت ترین تکنیک های کاهش درد زایمان

یکی از مواردی که برای مادران در طول بارداری بسیار می تواند سخت باشد دردهای حین زایمان است که بسیار طاقت فرسا هستند. اما درد حاصل از زایمان را می توان با استفاده از تکنیک ها و روش هایی کاهش داد و باعث شده تا مادر زایمان شیرین و لذت بخشی داشته باشد. اما حتما می بایست بدن مادر آماده باشد چرا که عدم آمادگی مادر روند زایمان را سخت می کند. یکی از تکنیک های ساده تنفس شکمی به شکل صحیح و درست می باشد، که باید به صورت آرام و عمیق انجام شود. انجام این کار از تحلیل رفتن انرژی در حین زایمان جلوگیری کرده و اکسیژن رسانی به جنین به درستی انجام می شود. علاوه بر تنفس روش های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

انواع روش های کاهش درد زایمان

درد های حین زایمان بیشتر در اثر انقباضات رحمی یا بازشدن دهانه رحم می باشد که متخصص زنان به منظور کاهش درد از درمان دارویی و غیر دارویی استفاده می کند، که هر کدام آن ها از انواع مختلفی برخوردار هستند در ابتدا به درمان دارویی اشاره خواهیم کرد.

بی حسی اپیدورال: در این روش بی حسی، کمر به پایین مادر یعنی شکم، لگن، ران بی حس می شود. این کار باعث شده تا مادر زایمان آسان و راحتی را داشته باشد. نحوه بی حسی با این روش به این شکل است که ابتدا کاتتری در قسمت اپیدورال که نزدیکی نخاع مادر است وارد می شود تا از این طریق بتوان تزریق را انجام داد.

برای انجام این بی حسی ابتدا متخصص زنان در مورد این نوع بی حسی کاملا به مادر توضیح می دهد و انتخاب آن کاملا بستگی به نظر مادر دارد. حتما باید به این نکته اشاره کرد که اگر تزریق نزدیک زایمان انجام شود هیچ نوع تاثیری ندارد بنابراین بهترین زمان موقع شروع درد می باشد.

داروهای مسکن: تزریق این داروها به رگ یا عضلات می باشد، که منجر به کاهش درد می شود ولی درد را به طور کامل از بین نمی برد. استفاده از داروهای مسکن باید در زمان شروع درد باشند تا انرژی مادر ذخیره شود علاوه بر آن تزریق این داروها برروی کل بدن تاثیر می گذارد یعنی خواب آلودگی مادر و نوزاد را به همراه دارد.

بی حسی موضعی: از این روش برای دهانه رحم یا واژن استفاده می شود، در واقع می توان گفت که برای بی حس کردن قسمت خاصی از بدن کاربرد دارد و غیر از آن نمی توان انتظار دیگری داشت.

از جمله تکنیک های غیر دارویی شامل موارد زیر می شود.

تنفس صحیح: در طول بارداری چون جنین در رحم مادر در حال رشد است در نتیجه به ریه ها فشار وارد می شود، این امر منجر به ایجاد تغییراتی در تنفس مادر می شود یعنی تنفس به صورت سریع و با فاصله های زمانی کم می باشد.

به منظور عدم بروز چنین مشکلی آموزش هایی در خصوص نوع تنفس به مادر داده می شود تا نوع تنفس اصلاح شود چرا که اکسیژن برروی مغز جنین و تمای سلول های او تاثیر می گذارد و زمانی که این کار به درستی انجام شود روی رشد جنین و هوش او تاثیر بسیار خوبی را خواهد داشت.

حرکت: حتما به این نکته توجه داشته باشید که در حین زایمان به هیچ عنوان دراز نکشید یا نشسته نباشید چرا که حرکت کردن در حین زایمان می تواند به زایمان سرعت ببخشد و از همه مهم تر منجر به کاهش درد شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که اگر در حین زایمان راه بروید یا ایستاده باشید زایمان راحت تر انجام می شود از همه مهم تر درد کمتری را نیز احساس خواهید کرد.

مثبت فکر کنید: داشتن تفکر مثبت در طول دوران بارداری بسیار موثر است علاوه بر این سعی کنید که افکار منفی را از ذهن خود دور کنید و از رفت و آمد کردن با افراد منفی به شدت پرهیز کنید. علاوه بر تمامی این موارد هستند مادرانی که در ترس از دست دادن جنین را در حین زایمان دارند پس این فکر را از ذهن خود دور کنید تا این دوران با آرامش خاطر سپری شود.

مصرف سبزجات: درطول دوران بارداری تغذیه مادر حتما می بایست سالم باشد یعنی مصرف سبزیجات به هیچ عنوان فراموش نشود چرا که حاوی مقدار زیادی ویتامین هستند و مصرف آن برای سلامت مادر و جنین بسیار مفید است.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
جراحی کلیتوریس (هودکتومی) در ساری

جراحی کلیتوریس (هودکتومی) در ساری

جراحی کلیتوریس یا هودکتومی یکی از انواع جراحی های زیبایی بانوان نام دارد که هدف از انجام آن زیبایی ناحیه تناسلی و رسیدن به ارگاسم در حین رابطه جنسی می باشد توجه داشته باشید با توجه به حساس بودن ناحیه تناسلی خانم ها لازم است حتما انجام این جراحی زیر نظر یک پزشک با...

جراحی زیبایی واژن در ساری

جراحی زیبایی واژن در ساری

جراحی هایی زیبایی واژن در طول دو دهه اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است که هر کدام از آنها با هدف بهبود مشکلات ناحیه واژینال انجام داده می شود؛ در واقع خانم ها با داشتن هر نوع مشکلی در ناحیه واژن خود می توانند هریک از این جراحی ها را انجام دهند.ما در طول این نوشتار قصد...

خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

خوابیدن بعد از لابیاپلاستی یکی از اصلی‌ترین مراقبت‌هایی است که بانوان بعد از انجام عمل لابیاپلاستی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی باید به گونه‌ای انجام شود که کمر فرد حالتی صاف را به خود بگیرد و یا به اصطلاح فرد باید طاق باز...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button