دکتر الهام قلی پور / جراحی زیبایی زنان / تنگ کردن واژن در ساری
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

تنگ کردن واژن در ساری

اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم, عمل تنگ کردن واژن برای بهبود وضعیت رابطه‌ی جنسی به کار برده می‌شود. البته عوامل دیگری نیز در این موضوع دخیل هستند اما گشاد شدن واژن می‌تواند یکی از عوامل آسیب رسیدن به وضعیت رابطه‌ی جنسی باشد که این موضوع اعتماد به نفس زنان را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. در خانم‌ها معمولا بعد از زایمان‌های متعدد، به خصوص زایمان‌های طبیعی، چاقی‌های مفرط، یبوست‌های مکرر، جراحی‌های زنانه، یائسگی، ورز‌ش‌های سنگین به صورت منظم و بلند کردن اجسام سنگین در طولانی مدت، واژن گشاد خواهد شد.

تنگ کردن واژن
تنگ کردن واژن

به غیر از راه‌حل‌های طبیعی و گیاهی که برای تنگ کردن واژن وجود دارد، روش‌ جراحی نیز یکی از راه‌حل‌ها برای تنگ کردن واژن است که زودتر از سایر روش‌ها فرد را به نتیجه‌ی دلخواه او می‌رساند. جراحی واژن انواع مختلفی دارد که در این مقاله قصد داریم به برخی از آن‌ها بپردازیم.

گشادی واژن دو حالت دارد. یک حالت آن مربوط به زمانی است که عضلات دیواره‌ی واژن شل شده‌اند و حالت دوم زمانی است که دهانه‌ی ورودی واژن پاره شده است. در حالت اول عمل واژینوپلاستی برای درمان آن کاربرد دارد ولی در حالت دوم عمل پرینوپلاستی بسیار کاربرد دارد.

در عمل واژینوپلاستی بافت‎‌های شل شده‌ی واژن جمع شده و به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردند. در عمل پرینوپلاستی نیز بافت قسمت پرینه‌ی واژن تغییر شکل داده می‌شود. پرینه ناحیه‌ای میان آلت تناسلی و مقعد در زنان و مردان است که در بردارنده‌ی عضلات کف لگن می‌باشد. این عضلات دربردارنده‌ی میل جنسی نیز می‌باشند.

در خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته اند، ممکن است این ناحیه پاره شود که بسیار هم طبیعی است. در این روش که کاربر بیشتری نسبت به روش اول دارد، عمل می‌تواند هم با بیهوشی و هم با بی‌حسی موضعی انجام شود. دیواره‌های پشتی واژن به یکدیگر نزدیک شده و وصل می‌شوند. به دلیل آن که ترمیم در قسمت بیرونی واژن اتفاق می‌افتد، سایز دهانه‌ی واژن هم متعاقبا کوچک خواهد شد.

تنگ کردن واژن با لیزر

یکی از جدیدترین روش‌های تنگ کردن واژن استفاده از لیزر است که درد و خونریزی سایر روش‌ها را از بین برده است. در این روش بدون هیچ برش و خون‌ریزی و آسیب رسیدن به عصب‌های واژن عمل تنگ شدن انجام می‌شود، همچنین درمان با لیزر سریع‌تر از سایر روش‌ها به نتیجه خواهد رسید. دوره‌ی نقاهتی که بیمار در این روش سپری می‌کند نیز کم‌تر از سایر روش‌هاست و این موضوع یکی از مزیت‌های جراحی با لیزر می‌باشد.

بسیاری از کسانی که تجربه‌ی تنگ کردن واژن با سایر روش‌ها را داشته‌اند نسبت به درد شدید آن اعلام شکایت داشته‌اند که خوشبختانه لیزر این مورد را نیز از بین برده است. به طور کلی جراحی واژن می‌توان هزینه‌های بالاتری نسبت به لیزر آن نیز در بر داشته باشد. البته می توان عمل های زیبایی مثل لابیاپلاستی یا خشکی واژن و درمان آن را نیز با لیزر نیز انجام داد.

نحوه تنگ کردن واژن با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

تنگ کردن واژن با لیزر بدین صورت است که قبل از شروع عمل ناحیه‌ی واژینال به صورت کامل ضدعفونی می‌شود. سپس پروب لیزر وارد بدن فرد می‌شود و با چرخش 360 درجه‌ای خود به تمام قسمت‌های درونی، تابش پرتوهای لیزر را می‌تاباند. این عمل موجب تحریک و بازسازی بافت مخاطی واژن می‌شود.

در این روش تنگ کردن واژن برخلاف سایر روش‌ها در مدت زمان کمتری قابل انجام می باشد و زمان تقریبی آم معمولا بین 15 الی 20 دقیقه می باشد. توجه داشته باشید که ماندگاری عمل تنگی واژن بستگی به شدت شل شدگی عضلات آن دارد. ماندگاری تنگ کردن با لیزر بین 12 تا 18 ماه خواهد بود.

چه کارهایی قبل از عمل تنگی واژن باید انجام داد؟

بیمار باید نسبت به سلامت بدن خود آگاه باشد. اگر واژن او دچار عفونت شده است اول لازم است تا نسبت به درمان آن اقدام کند و بعد عمل صورت بگیرد. همچنین بهترین زمان برای انجام دادن این عمل 3 تا 5 روز بعد از پایان پریود است.

توجه داشته باشید که فرد قبل از اقدام برای این عمل باید با پزشک معالج خود مشورت کند و از او بخواهد با توجه به میزان گشادی واژن بهترین روش جراحی را برای او در نظر بگیرد. همچنین تنگ کردن واژن با لیزر نمی‌تواند مناسب همه‌ی افراد باشد. کسانی‌که دچار گشاد شدگی‌های شدید هستند بهتر است ابتدا از این روش برای تنگ کردن عضلات عمقی استفاده کنند و بعد از آن جراحی واژینوپلاستی را انجام دهند تا نتیجه‌ی دلخواهشان حاصل شود.

آیا این عمل بر روی باروری فرد تاثیر خواهد داشت؟

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که گشادی واژن به سبب زایمان و بارداری اتفاق می‌افتد. بنابراین گفته می‌شود کسانی که قصد بارداری مجدد دارند، بهتر است این عمل را انجام ندهند. اما به طور کلی این عمل بر روی باروری فرد تاثیر نخواهد داشت. حتی جراحی با لیزر نیز بر روی باروری فرد بی‌تاثیر است چرا‌ که اشعه‌های لیزر با واژن درگیر هستند و طول موج‌های آن هم قابل تنظیم و کنترل هستند. پس آسیبی به رحم وارد نخواهند کرد.

مراقبت‌های پس از عمل تنگی واژن

بعد از تنگ کردن واژن با لیزر نیاز است تا مراقبت های لازم انجام داده شود تا بهترین نتیجه را از جراحی دریافت کرد از همه مهم تر دوران نقاهت جراحی نیز به طع کوتاه تر خواهد شد از جمله مراقبت های لازم بعد از جراحی تنگ کردن وازن با لیزر به شرح زیر می باشد:

خودداری از رابطه‎‌ی جنسی به مدت دو تا سه هفته

خودداری از فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین بدنی

مصرف داروها و پمادهایی که پزشک معالج تجویز کرده است.

استفاده از کمپرس یخ در صورت احساس سوزش و درد

تفاوت تنگ کردن واژن با لیزر و جراحی

یکی از سوالاتی که بانوان در زمان مراجعه به متخصص زنان از پشک خود می پرسند این است که کدام یک از این روش های جراحی مناسب تر است؟ در جواب این سوال باید گفت که نمی توان روش خاصی را نسبت به دیگری برتر دانست چرا که هر کدام از آن ها نتایخ کاملا یکسانی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

ولی انتخاب هر کدام از این روش ها بسته به میزان گشادی وازن و از همه مهم تر نظر جراح دارد. چرا که ر مواقعی که بافت واژن در اثر داشتن زایمان های مکرر دچار شل شدگی بیش از اندازه می شود درمان آن با لیزر امکان پذیر نیست و انجام جراحی پیشنهاد می شود.

در روش لیزر بافت زیر پوستی و کلاژنی تحریک شده و منجر به جوانسازی، تنگ کردن، افزایش میل جنسی می شود. به منظور انجام جراحی تنک کردن واژن نیاز است تا ابتدا بیمار تحت بی هوشی عموی یا موضعی قرار بگیرد. در روش جراحی می توان دیگر مشکلات این ناحیه که شامل موارد زیر می شود را رفع کردو درمان کرد:

ترمیم بافت زیرین

درمان افتادگی مثانه

رفع مشکلات مربوط به رکتوسل

حذف بافت های اضافه

شاید این سوال را از پزشک خود بپرسید که ایا تنگ کردن وازن را می توان همراه با سایر روش های جراحی زیبایی وازن انجام داد؟

در جواب این سوال باید گفت که انجام آن کاملا امکان پذیر است ولی باید حتما باید ابتدا شرایط بیمار کاملا بررسی شود و بعد جراحی صورت گیرد.

نتیجه‌ی حاصل از عمل

با توجه به نیاز بیمار و در طی جلسات مشاوره، پزشک متوجه خواسته‌های بیمار از این عمل خواهد شد و مناسب‌ترین روش را برای او در نظر خواهد گرفت. همچنین نتایج این عمل سفیدی واژن، رفع افتادگی دستگاه تناسلی خارجی، زیبایی و تغییر سایز واژن، رفع چین و چروک‌ها، درمان شل شدگی واژن و به طور کلی بهبود ظاهر واژن است. جراحی واژن می‌تواند موجب بهبود روابط جنسی در زندگی زناشویی شود و این مساله افزایش اعتماد به نفس زنان را نیز در پی خواهد داشت.

موارد کلی دیگری که باید در مورد این عمل جراحی بدانید این است که تمام خانم‌های متاهل می‌توانند این عمل را انجام بدهند و شرایط سنی خاصی ندارد. همچنین کسانی که به هر دلیلی رحم خود را برداشته‌اند نیز می‌توانند کاندید این عمل جراحی باشند و این موضوع مشکلی برای آن‌ها ایجاد نخواهد کرد. در مورد هزینه‌های مربوط به این عمل هم بسته به پزشک معالج، روش درمان، هزینه‌های معاینه و چکاپ، هزینه‌های بیمارستان و کلینیک می‌تواند متغیر باشد.

اگر ساکن شهر ساری هستید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت به مطب دکتر الهام قلی پور جراح و متخصص زنان و زایمان در ساری مراجعه کنید.

سوالات متداول

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
پریود بعد از لابیاپلاستی و چالش های آن  

پریود بعد از لابیاپلاستی و چالش های آن  

پریود بعد از لابیاپلاستی می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد. لابیاپلاستی یا جراحی کاهش لبیا، عملی است که برای تغییر شکل یا اندازه لبیاهای مینور انجام می‌شود. دقت داشته باشید که پس از این جراحی، اولین پریود باعث ناراحتی و حساسیت بیشتری می شود. رعایت بهداشت و استفاده...

لابیاپلاستی با لیزر در ساری

لابیاپلاستی با لیزر در ساری

لابیاپلاستی با لیزر یکی از روش‌های موثر برای اصلاح یا کاهش اندازه لب‌های بیرونی لابیا محسوب می شود. در این روش از انرژی لیزر استفاده می شود که می‌تواند ظاهر و عملکرد لابیا را کاملا بهبود ببخشد. دقت داشته باشید که استفاده از این روش در مقایسه با روش های سنتی همانند...

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد بعد از لابیاپلاستی و راه های کنترل آن

درد پس از لابیاپلاستی یک واکنش طبیعی بعد از عمل بوده که ممکن است در افرادی که این جراحی را انجام داده اند رخ دهد. این درد معمولاً در طی چند روز اول پس از جراحی زیاد است ولی جای نگرانی ندارد چرا که به مرور زمان کاهش می باید. البته این درد در فردی بسته به شرایط کاملا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button