دکتر الهام قلی پور / بارداری و زایمان / بهترین دکتر زایمان سزارین
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بهترین دکتر زایمان سزارین

هر زنی در طول عمر زندگی خود می خواهد که حداقل یک بار حس مادر شدن را با جان و دل بچشد، زن و مردی که مدتی است از ازدواج شان می گذرد و تصمیم به فرزند آوری می گیرند، در زمان بارداری تمام لحظه های سخت را با دلی خوش و چشمانی پر از انتظار می گذارد و روز ها یکی پس از دیگری سپری می شوند تا به ماه نهم برسند و منتظر رسیدن خلقتی که با جان و دل پرورانده است باشد. خلقت و معجزه ای که برای مادر با درد و دلهره همراه است و پدری با چشمانی مضطرب به راه دوخته تا تولد ایجاد شود و فرزند خویش را به آغوش کشد. زایمان می تواند سزارین و طبیعی باشد، برای انجام زایمان حتما می بایست به بهترین دکتر زایمان مراجعه کنید، پزشک بعد از معاینه نوع زیمان را مشخص می کند.

اما امروزه بهترین دکتر زایمان سزارین در ساری، توانسته با کمترین میزان درد و فشار به زن زایمان را انجام دهند تا این لحظه ی شیرین تولد را به خوبی به یاد داشته باشند، البته که هیچ پدر و مادری فراموش نمی کند که چه بر سرش آمده است تا فرزند دلبرش به دنیا بیاید و رشد کند و قد بکشد. در این مقاله می کوشیم به کمک بهترین دکتر زایمان سزارین در ساری به آگاهی بخشی در خصوص عمل جراحی زایمان سزارین بپردازیم تا مادران با دانشی فراگیر فرزندی سالم را متولد کنند و بپرورانند و به جامعه تحویل دهند.

از زایمان سزارین چه می-دانید؟

عمل سزارین چیست؟

سزارین نوعی زایمان غیر طبیعی است که با ایجاد برش های کوچکی بر روی شکم، جنین را از رحم خارج می کنند. برای خانم های که توانایی تولد فرزند به روش طبیعی را ندارند کاربرد دارد. این عمل زمانی انجام می شود که مشخص شود زایمان واژینال برای مادر و جنین ممکن است خطر آفرین باشد. در زایمان سزارین برشی بر روی پوست قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود، این برش ها بنا به صلاح دید جراح می توان عمودی یا افقی باشد، برش افقی ممکن است در سر تا سر خط رشد موی ناحیه زیر شکم کشیده شود و برش عمودی از ناف تا بالای خط موی زده می شود، اما اغلب برش افقی کاربردی تر است. زیرا سریع تر بهبودی حاصل می شود، خونریزی کمتری ایجاد می شود، همچنین شانس تولد فرزند بعدی با زایمان واژینال را افزایش می دهد. اما باز هم نوع برش زده شده بستگی به شرایط مادر و جنین دارد.

چرا از زایمان سزارین استقبال می شود؟

اگر زنی تحت شرایطی نتواند زایمان طبیعی انجام دهد با زایمان سزارین جنین را از رحم خارج نمی کنند، عوامل که در این موثر در زایمان سزارین شامل موارد زیر می باشد:

 1. ضربان قلب غیر طبیعی جنین، اگر ضربان قلب جنین در حین زایمان نرمال باشد نشانه خوبی از چگونگی عملکرد جنین با انقباضات ماهیچه های واژن است. محدوده طبیعی این ضربان بین 120-160 ضربه در دقیقه متغیر می باشد. اگر ضربان قلب جنین غیر طبیعی باشد باید در حین زایمان اقدامات فوری مانند اکسیژن رسانی، تغییر موقعیت مادر انجام گیرد تا زایمان سزارین با موفقیت انجام شود.
 2. اگر جنین در هنگام تولد در موقعیت نامناسبی از رحم قرار گرفته باشد، پزشک زایمان سزارین را انتخاب می کند، زیرا برای تولد از طریق زایمان واژینال سر جنین باید رو به پایین رو به پشت مادر قرار بگیرد، در غیر این صورت کانال تولد با مشکل رو به رو می شود و زایمان به صورت سزارین صورت می گیرد.
 3. برخی از شرایط پزشکی و بیماری که برای مادر ایجاد می شود مانند: دیابت، فشار خون بالا، عفونت، نقص سیستم ایمنی بدن، زایمان واژینال را غیر ممکن می کنند.

بیشتر بخوانید=> زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی

درد زایمان سزارین چگونه است؟

در زایمان سزارین به دلیل استفاده از دارو های بیهوشی یا تزریق بی حسی های موضعی مادر در حین تولد جنین دردی را احساس نمی کند اما پیش از ورود به اتاق عمل درد زایمان را می توانند با “دستگاه پمپ درد” کنترل می کنند که از بروز فراینده درد زایمان جلوگیری می شود.

قبل از انجام زایمان سزارین باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

قبل از زایمان سزارین یکسری نکاتی باید رعایت شود، رعایت تمامی این موارد باعث شده تا زایمان افراد آسان تر و راحت تر انجام شود، ما در این بخش قصد داریم تا در خصوص این نکات صحبت کنیم که شامل موارد زیر می شود.

 • هر گونه سوالاتی که در ذهن تان نقش بسته است را از پزشک تان بپرسید و با ذهنی خالی از ابهام به اتاق عمل بروید.
 • پیش از عمل از شما و همسرتان درخواست می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، این فرم را با دقت فراوان مطالعه کنید اگر جایی مبهم بود بپرسید، اگرم بخواهید می توانید در حین عمل سزارین اقدام به بستن لوله های فالوپ (برای عدم باروری مجدد) کنید، ولی حتما می بایست در فرم قید شود و به عنوان بخشی از عمل جراحی مسئولیت انجام آن را بپذیرید.
 • اگر به هر گونه داروی بیهوشی یا بی حسی موضعی حساسیت دارید، به جراح اطلاع دهید.
 • در مورد تمام داروهای با نسخه و بی نسخه ای که در تمام طول بارداری مصرف کرده اید به پزشک توضیح دهید.
 • اگر سابقه بیماری یا اختلالاتی مربوط به انعقاد خون دارید پزشک را در جریان بگذارید. تا بعد از عمل تدابیر لازمه اندیشیده شود.

مزایا زایمان سزارین

زنانی که زایمان سزارین انجام داده اند در مقایسه با آن های تجربه زایمان واژینال داشته اند، محققین تاکنون مزایای برای عمل سزارین در نظر گرفته اند، که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • زنان که زایمان سزارین انجام داده اند، در خصوص بی اختیاری ادراری و پرولاپس لگن، خطر کم تری تهدید شان می کند.
 • عمل سزارین می تواند از صدمات وارده به جنین مانند شکستگی استخوان یا بروز عارضه آسفکسی (محرومیت از اکسیژن) در حین زایمان جلوگیری کند.

مزایای دیگری از زایمان سزارین وجود دارد که بسیاری از خانم ها برای زایمان به این روش ترغیب می کند و همینطور در کشور ما با آمار رو به بالای از این نوع زایمان رو به روهستیم.

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟
زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

آیا عمل سزارین عوارض دارد؟

هر نوع عمل جراحی که شما انجام می دهید می تواند از عوارض های مختلفی برای بدن برخوردار باشد که شامل موارد زیر می شود.

 • چاقی شکمی
 • زایمان زمان بر
 • حساسیت یا واکنش به داروهای بیهوشی
 • بروز کم خونی
 • عفونت
 • تب
 • لخته شدن خون
 • دیابت
 • آسیب به برخی از اندام های داخلی مادر
 • بی اختیاری ادرار

خوشبختانه عوارض ذکر شده به صورت نادر اتفاق می افتد و تاکنون عارضه جدی بر اثر زایمان سزارین گزارش نشده است. درصورتی که دچار بی اختیاری ادرار هستید برای درمان بی اختیاری ادرار می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

زمانی که مادری فرزند خود را با روش زایمان سزارین به دنیا بیاورد حتما می بایست علاوه بر رعایت نکات لازم قبل از زایمان بعد از زایمان نیز یکسری مراقبت هایی را انجام دهد تا روند بهبودی تسریع یابد. از جمله مراقبت های بعد از زایمان سزارین عبارتند از:

 • مصرف داروهای تجویز شده پزشک به موقع و سرو قت چرا که هر نوع عمل جراحی دردی را به همراه دارد. ولی حتما می بایست به این نکته اشاره کرد که ممکن است در بعضی از افراد درد زیادی را به همراه نداشته باشد که این موضوع کاملا بستگی به تجربه و همچنین مهارت جراح دارد.
 • بعد از انجام زایمان سزارین مادران حتما می بایست آب کافی مصرف کنند مصرف آب کافی می تواند از یبوست و همچنین لختگی خون جلوگیری کند.
 • از داشتن رابطه جنسی به شدت اجتناب کنید چرا که امکان انتقال عفونت وجود دارد.
 • بعد از زایمان سزارین ممکن است شکم شما افتاده شود برای همین به شما پیشنهاد می کنیم تا از شکم بند یا شلواری های تنگ بپوشید ولی حتما توجه داشته باشید که خیلی تنگ نباشد چرا که تنگی بیش از حد منجر به آسیب دیدن بخیه ها می شود.
 • برای پیشگری از عفونت دوش گرفتن را فراموش نکنید.

نتیجه گیری

برای اقدام به زایمان سزارین حتما برنامه ریزی انجام دهید، همانطورکه به مزایا این عمل توجه دارید درخصوص عوارض آن نیز تحقیقاتی انجام دهید و با این روش بیشتر آشنا شوید، این امر با کمک سرچ در موتور جستجوی گوگل و مطالعه فراوان با عناوین مختلف در این خصوص محقق می شود. اگر ساکن شهر ساری هستید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر الهام قلی پور جراح و متخصص زنان و زایمان در ساری مراجعه کنید.

برچسب ها:

دکتر الهام قلی پور

دکتر الهام قلی پور فارغ التحصيل از دانشگاه شهيد بهشتى در رشته های پزشک عمومی و متخصص زنان، زایمان و نازایی است و در بخش زنان بیمارستان شفا ساری فعالیت می کند.
مقالات مرتبط
زایمان سزارین در ساری

زایمان سزارین در ساری

ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص نحوه انجام زایمان سزارین برای شما صحبت کنیم ولی در ابتدا توضیح مختصری در خصوص این نوع زایمان به شما خواهیم داد. زمانی که مادر کودک خود را به دنیا می آورد با آغوش کشیدن نوزاد حس وصف ناپذیری در وجود او ایجاد می شود. به دنیا آمدن کودک...

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در واقع یکی از شایع ترین نوع بیماری های مقاربتی در خانم ها و آقایان می باشد، حتی شنیدن اسم این بیماری نیز نگرانی های بسیار زیادی را در افراد به همراه خواهد داشت. ابتلا به این ویروس در هر سنی و با وجود هر شرایطی ممکن است اتفاق بیافتد به عنوان مثال یکی از...

غربالگری در دوران بارداری

غربالگری در دوران بارداری

یکی از کارهای بسیار مهمی که قبل از تولد نوزاد انجام آن بسیار ضروری است انجام غربالگری در دوران بارداری می باشد. انجام این آزمایش باعث شده تا والدین از هر گونه نقایص مادرزادی نوزاد خود اطلاع یابند. این نقایص شامل سندروم داون، تریزومی و سایر اختلالات ژنتیکی است. اما یکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button